BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi
 

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ile İlgili Basın Açıklaması

BM tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde Çocuk Hakları Sözleşmesinin kabul edilmesinden bu yana her 20 Kasımda bütün dünyada kutlanan “Dünya Çocuk Hakları Günü”nün bütün çocuklar için güzelliklere vesile olmasını diliyoruz.
Bütün çocuklar anne babalarının olduğu kadar toplumun da gözbebeğidir. Dünyanın neresinde olur ise olsun ırkına veya dinine bakılmaksızın mağdur olan, acı çeken bir çocuğu gördüğümüzde hep birlikte üzülür, sevinen mutlu olup gülümseyen bir çocuk gördüğümüzde ise hep birlikte seviniriz.

Günümüzde gerek dünyada ve gerek ise Türkiye`de çocukların içinde bulunduğu durum pek iç açıcı değildir. Her yönden sömürülen, istismar edilen mağdur çocuk olgusu ile karşı karşıya bulunuyoruz. Bu sömürü ekonomik olabildiği gibi kimi zaman cinsel bir sömürü olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Dünya genelinde acımasızca sürüp giden savaşların ve güç gösterilerinin ortasında tüm masumluğu ile kalan çocuklar yeri geldiğinde hayatlarından olmakta, sakat kalmakta veya ailelerini kaybetmektedirler. Mülteci durumuna düşüp, oraya buraya savrulup giden çocuklar yaşadıklarını dahi anlayamamaktadırlar. Hatta bu masum yavrular, tüm bu olumsuzlukların üzerine, zaman zaman ellerine silah tutuşturulup savaşmaya da zorlanmaktadırlar.

Açlık susuzluk çeken, sağlıksız koşullarda yaşayan çocuklar için şimdiye kadar ciddi bir çözüm getirilememiştir. Yapılanlar yaraya merhem olmamış, bir pansuman niteliğine dahi ulaşamamıştır.

Kölelik bitti denilen zamanımızda, maalesef çocukların kaçırılıp köleleştirildiği bir dünyada yaşıyoruz.

Ülkemizde de artan bir ivme ile devam eden ahlaki erozyonun sonucu olarak, şimdiye kadar yurt dışında duyup inanamadığımız olayların artık bizde de cereyan etmeye başladığını görüyoruz. Beşikteki çocuklara dahi, tecavüze kadar varan vahim olaylar ile karşılaşıyoruz. Sokak çocuklarının ve sokağa terk edilen yeni doğmuş bebek sayısındaki artış da gözlerden kaçırılmaması gereken diğer önemli bir husustur. Suç çetelerinin elinde, ailelerinden koparılmış, küçücük masum çocuklar, en çirkin emellere alet edilmektedirler. Zararlı ve kötü alışkanlıklara başlama yaşı da hızla düşmektedir.

Her “Dünya Çocuk Hakları Günü”nde çocukların maruz kaldığı tüm mağduriyetler sayılıp dökülmesine ve bir takım çözüm önerileri getirilmesine rağmen durumda bir değişme olmadığı gibi aksine her sene olumsuz verilerde büyük artışlar yaşanmaktadır. Bu tablo uluslararası kuruluşlar da dahil olmak üzere, bu konudaki çabaların yetersiz kaldığını göstermektedir. Samimiyetsiz ve güvenilirliğini yitirmiş uluslararası kuruluşlar yerine acil eylem planı hazırlayacak güvenilir kuruluşlara ihtiyacımız bulunmaktadır.

Ülkemizde de, Anayasa tarafından devletimize verilmiş olan, çocuğun korunması ve gelişiminin sağlanması görevi tam olarak yerine getirilememektedir. Gerek yasal gerek ise eğitim alanında milli ve manevi değerler dikkate alınarak yapılacak düzenlemeler ile çocukların ve ailelerin korunup bilinçlendirilmesi görevi devletimize düşmektedir.

Sadece temsili bir gün olan “Dünya Çocuk Hakları Günü”nün değil aslında tüm günlerin onlar için olduğu çocuklarımızın yüzünün hiç solmamasını diliyor ve BİLKA olarak onların her zaman yanında olduğumuzu ifade ediyoruz.

20.11.2007

Av. Alev Sezen
Başkan

BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi Adına
 
 

İsminiz
Mail adresiniz
Konu
Mesajınız

 
 

::: Kamuoyu Duyuruları - Diğer Yazılar

 
# 15 Haziran 2017 Perşembe
2017 eşcinsel haftası ve yürüyüşü hakkındaki kamuoyu duyurumuzdur.
# 14 Haziran 2016 Salı
Eşcinsel haftası ve yürüyüşü hakkındaki kamuoyu duyurumuzdur.
# 6 Nisan 2016 Çarşamba
Özgecan yasası ve benzeri kanun teklifleri hakkındaki kamuoyu duyurumuzdur.
# 9 Temmuz 2015 Perşembe
İmam nikâhı hakkındaki kamuoyu duyurumuzdur.
# 4 Mayıs 2015 Pazartesi
Gay konseri ve yürüyüşü hakkındaki kamuoyu duyurumuzdur.
# 4 Ekim 2012 Perşembe
Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü ile İlgili Basın Açıklaması
Günümüzde kadına yönelik şiddet, tüm dünyada bütün acımasızlığı ile sürmektedir. Kadınlara sadece eşleri veya aile bireyleri tarafından değil devletler tarafından da şiddet uygulanmaktadır. Savaşlarda uğradıkları zararlar da çok ağır bir şekilde devam etmektedir.
 
 

::: Yazarlar

 
 
 

 

 

::: BİLKA Haberci

İsminiz
:
e-Posta
:
 
 Katıl  Ayrıl
 
BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi © 2008 - Tüm hakları saklıdır