BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi
 
Anne sütü benzeri hiçbir şekilde başka yerde yapılamayacak eşsiz bir besindir. Yapısı günümüzde de tam olarak çözülebilmiş değildir. Anne sütü tam anlamı ile “kişiye özel”dir.
Anne sütü benzeri hiçbir şekilde başka yerde yapılamayacak eşsiz bir besindir. Yapısı günümüzde de tam olarak çözülebilmiş değildir. Anne sütü tam anlamı ile “kişiye özel”dir.

Anne sütü benzeri hiçbir şekilde başka yerde yapılamayacak eşsiz bir besindir. Yapısı günümüzde de tam olarak çözülebilmiş değildir. Anne sütü tam anlamı ile “kişiye özel”dir. Bebeğin o anki ihtiyaçlarına uygun olarak anne vücudunda üretilir. Anne sütünün içeriği bebeğin hem ayına hem de ihtiyacına göre değişir. Anne sütünde 200’den fazla bileşen bulunmaktadır. Bunlardan sadece bazıları tanımlanabilmiştir. Anne sütü yolu ile annenin bir takım genetik özelliklerinin bebeğe geçmesi konusunda da değişik görüşler ileri sürülmektedir. 

Bu kadar değerli olan ve bebekler için nerede ise hayati bir önemi bulunan bu besin maddesinden annesinden süt emme imkânı bulamayan bebeklerin de faydalanabilmesi için yaklaşık 100 yıl kadar önce süt bankaları kurulmuştur. İlk zamanlarda sayıları hızla artan bu bankalar zaman içerisinde amaçlanan sonuçlar alınamadığı için kapanmaya başlamışlar günümüzde de nerede ise yok denecek kadar azalmışlardır. 

Anne sütü “kişiye özel” olmasının bir sonucu olarak, emzirmenin dışında sağılarak bir takım işlemlerden geçirildiğinde bazı önemli bileşenleri ölmekte ve besleyici özelliklerini büyük ölçüde kaybetmektedir. 

Ayrıca anne sütü annenin beslenme rejimi ve anne tarafından alınan diğer maddelerden de etkilenmekte ve bunların tamamı süte ve dolayısı ile bebeğe de geçmektedir. 

Süte sağım esnasında ortam şartlarına bağlı olarak dışarıdan birçok mikrop, virüs ve bakteride karışabilmektedir. 

Isı ve nem gibi harici etkiler süreye bağlı olarak yine süt üzerinde olumsuz etkiler göstermektedir. 

Sağılmış anne sütü ne kadar işlenirse işlensin dış etkilere son derece açık olduğundan ölümcül sonuçlara kadar uzanan çok büyük bir risk unsuru taşımaktadır. Bu yüzden ABD’de sigorta şirketleri istisnai haller dışında sağılmış anne sütünü sigorta kapsamına almamaktadırlar. 

Anne sütü ile beslenmek her bebeğin hakkıdır. Ne yazık ki her bebek çeşitli sebepler yüzünden bu hakkını kullanamamaktadır. Anne sütü bankalarının bu konuda çözüm olamadıkları da görülmüştür. Bu konuda en isabetli çözümün yine geleneksel yöntemlerde olduğu “sütanneliği” ile konunun çözüme kavuşacağı görülmüştür. 

Son zamanlarda ülke gündemini yoğun bir şekilde meşgul eden ve kamuoyunca da büyük bir ilgi ve merakla takip edilen bu konu maalesef derli toplu bir şekilde tüm yönleri ile açıklanıp aydınlığa kavuşturulmamış, içerikli ve doyurucu bilgiler ortaya konulamamıştır. BİLKA her zamanki görev ve sorumluluk anlayışı içerisinde bu konuyu da uzmanları aracılığı ile incelemiş hazırladığı raporla konuyu her yönü ile aydınlığa kavuşturmuştur. 

BİLKA`nın hazırlamış olduğu "Anne Sütü Bankası Raporu"nu buraya tıklayıp indirebilirsiniz.

 
 

İsminiz
Mail adresiniz
Konu
Mesajınız

 
 

::: Raporlar - Diğer Yazılar

 
# 5 Kasım 2012 Pazartesi
Sperm Bankası Raporu
Tarihten günümüze kadar toplumların ilgi, merak ve kader çizgisinde bulunan nesep olgusu tüm devletler tarafından özel bir ilgi görmüş ve hukuk sistemleri içerisinde de geniş düzenlemelere tabi tutulmuştur.
# 5 Kasım 2012 Pazartesi
İşyerinde Psikolojik Taciz (Mobbing) Raporu
İşyerinde psikolojik taciz (mobbing) kavramı, işyerinde bireylere üstleri, eşit düzeyde çalışanlar yada astları tarafından sistematik biçimde uygulanan her tür kötü muamele, tehdit, şiddet aşağılama gibi davranışları içermektedir.
# 5 Kasım 2012 Pazartesi
Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü Raporu
1960 yılında Dominik Cumhuriyetinde 1930`da ülke yönetimini ele geçiren Rafael Trujillo diktatörlük yönetimini sürdürüyordu.
# 5 Kasım 2012 Pazartesi
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Raporu
8 Mart 1857`de Amerika`nın New York kentindeki tekstil sektöründe çok ağır şartlar altında çalışan kadınların ayaklanmasıyla başlayan ve 1977`de Birleşmiş Milletler genel toplantısında Kadın hakları, uluslararası barış günü olarak kabul edilen 8 Mart, bugün dünyanın dört bir yanında “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmaktadır.
# 5 Kasım 2012 Pazartesi
Dünya Çocuk Hakları Günü Raporu
1959 yılında BM Genel Kurulu`nda Çocuk Hakları Bildirisi yayınlandı, 1979 Dünya Çocuk Yılı ilan edildi, 20 Kasım 1989`da da BM Çocuk Hakları sözleşmesi kabul edildi.. Bu nedenle her yıl 20 Kasım`da “Dünya Çocuk Hakları Günü” kutlanmaktadır.
# 5 Kasım 2012 Pazartesi
Uyuşturucu Raporu
Kötü alışkanlıkların başında gelen uyuşturucu madde kullanımının insan sağlığına, akıl ve rûhî
 
 

::: Yazarlar

 
 
 

 

 

::: BİLKA Haberci

İsminiz
:
e-Posta
:
 
 Katıl  Ayrıl
 
BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi © 2008 - Tüm hakları saklıdır