BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi
 
Timsal Karabekir atölye çalışmamızda babası Kazım Karabekir`i anlattı.
Timsal Karabekir atölye çalışmamızda babası Kazım Karabekir`i anlattı.
 
 

İstiklal Harbi Kumandanlarımızdan Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir eğitimci olarak yer aldığı atölye çalışmasında babasını ve milli mücadeleyi anlattı.

 

Kazım Karabekir’in hayat hikâyesi ile başlayan anlatımda Paşanın çocuk yaşlardan itibaren vatan sevgisinin birçok olayda ön plana çıktığı görüldü. Paşanın katıldığı savaşlar, vazifeleri, milli mücadelede yaşadıkları, şahit olduğu Ermeni mezalimi, yetimler ile ilgili hizmetleri ve “yetimler babası” olarak adlandırılması, gürbüzler ordusu, Sarıkamış Bebek Gölü, çocuklara göstermiş olduğu ehemmiyet, parti çalışmaları, sürgündeki hayatı, vefatı, veciz sözleri ve şiirlerini de dile getiren Timsal Karabekir’in samimi ve heyecanlı anlatımı katılımcıların büyük beğenisini kazandı.

 

 

ÖZGEÇMİŞ (Timsal Karabekir)

 

Timsal Karabekir Yıldıran, General Kâzım Karabekir’in üçüncü kızı.

 

1941 yılında Ankara’da doğdu. 26 Ocak 1948’de 7 yaşını bitirdiği gün babasını kaybetti. Babasının vefatından sonra aile İstanbul Erenköy’deki köşke yerleşti. Erenköy Zihnipaşa ve İngiliz High School’u bitirdi.

 

1960 yılında bir Ayasbeyoğlu ile evlendi. Bu evliliğinden üç çocuğu oldu. Eşinin yedek subaylığı yaptığı Sivas Şimkürek köyünde öğretmenlik yaptı. Daha sonra Aydın’da bir süre ziraat ile ilgilendiler. 1978 yılında “Uğur Tenis Tesisleri”ni kurdu ve 1996 yılına kadar tenis ve spor faaliyetlerinde bulundu.

 

İkinci evliliğini Sayın Atilla Köymen Yıldıran ile yaptı. Eşi ile birlikte Doğu ve Güneydoğu illerimizde bir seri konferans verdiler. Konferans konuları “silahla değil kalemle savaşmalıyız” anlayışı oldu. 1999 yılında Atilla Köymen Yıldıran’ın öncülüğü ile Kâzım Karabekir Kültür Merkezi’ni  kurdular. 2003 yılında buna katılan Kâzım Karabekir Vakfı’nın ve müzesinin kurucusu oldu. Bu vakıf ile Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet etmek, yakın tarihimize ışık tutmak, ulaşabildiği her yere yardım edebilmek ve genç nesile tarihimizi öğretmek için çalışmaktadır.

 

Son yıllarda kapsamlı bir konferans serisini gençlerle buluşturmaktadır. Bu konferanslarının konusu Kâzım Karabekir arşivinden yararlanılarak oluşturulmuş fotoğraflar ile “Çanakkale’den Cumhuriyete”, “Dünü Unutma ki Yarına Hakkın Olsun.” başlıkları altında toplanmıştır. Tüm gelirini ve zamanını bu vakıf çalışmalarıyla dolduran Timsal Karabekir Yıldıran bu asil görevi sağlığı ve ömrü müsaade ettiği sürece yapmayı arzu etmektedir.

 
 

İsminiz
Mail adresiniz
Konu
Mesajınız

 
 

::: Atölye Çalışmaları - Diğer Yazılar

 
# 13 Mart 2016 Pazar
Atölye Çalışması (Hakan Ka)
Sanatçı Hakan Ka atölye çalışmamızda bizlerleydi...
# 13 Mart 2016 Pazar
Atölye Çalışması (Dr. Reşit Hatip)
Ortopedi uzmanı Dr. Reşit Hatip üyelerimize “İlk Yardım” eğitim verdi.
# 17 Ocak 2016 Pazar
Atölye Çalışması (Y. Doç. Dr. Murat Dinçer Çekin)
Aile Hekimliği Uzmanı Y. Doç. Dr. Murat Dinçer Çekin bizlerleydi...
# 17 Ocak 2016 Pazar
Atölye Çalışması (Prof. Dr. Tuncay Zorlu)
Osmanlı Tarihçisi Prof. Dr. Tuncay Zorlu bizlerleydi...
# 22 Eylül 2015 Salı
Atölye Çalışması (Gülenay Pınarbaşı)
Kitaplı Kahve`de gerçekleştirdiğimiz atölye çalışmamızda yazar Gülenay Pınarbaşı misafirimizdi...
# 24 Nisan 2014 Perşembe
Atölye Çalışması (Psk. Burcu Toluç)
Beylerbeyi Polis Evi`nde gerçekleştirdiğimiz atölye çalışmamızda Psk. Burcu Toluç eğitim verdi.
 
 

::: Yazarlar

 
 
 

 

 

::: BİLKA Haberci

İsminiz
:
e-Posta
:
 
 Katıl  Ayrıl
 
BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi © 2008 - Tüm hakları saklıdır