BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi
 
Cumartesi günleri yarım gün daha okula giderdik, 2 teneffüs ve 3 dersimiz vardı.
Biliyor muydunuz, 40 yaş sonrası ve gençlik:)

Belki duymuşsunuzdur da dikkate almamışsınızdır.

 

1974-75 Eğitim ve Öğretim yılına kadar okullar 6 gündü, daha doğrusu beş buçuk gündü. Cumartesi günleri yarım gün daha okula giderdik, 2 teneffüs ve 3 dersimiz vardı. 13.00 gibi bayrak törenimiz olurdu. İlk, orta ve lise de bu şekildeydi. Bahçede toplanır, İstiklal Marşımızı okurduk. Normal bir süreç olarak yaşardık bunu. Çok normaldi çünkü postaneler, belediyeler, hastaneler, karakollar, askeriye... Kısacası bütün memuriyet birimleri cumartesi öğlene kadar mesaideydi.

 

Uzayan bitmeyen bir ders programı tablomuz vardı. Kolalı yakalar, mavi önlükler veya beyaz gömlekler, formalarımız, pantolon, tertemiz hazır olmalıydı. Bayrak töreni için bu temizlikte sıraya girmemiz gerekiyordu, derse girerken ki gibi cumartesi törenine de gözden geçirilerek gidiyorduk:)

 

Sonra birden, 1974 yılında cumartesileri okula gitmez olduk. Nasıl da bayram etmiştik:) Çünkü ara ara değil, hiç hesapta olmayan, hiç ummadığımız, beklemediğimiz bir gün tamamen bizimdi. Diğer bütün resmi daireler de kısa zaman içinde aynı tatil kapsamına alınmış, her yer cumartesileri resmi tatil olmuştu. Artık o günün sabahı geç uyanıyor, keyifle kahvaltı yapıyor, kendimizle ve ailemizle daha çok zaman geçiriyorduk. O gün için ailece program yapıyorduk :) Bize sonradan verildiği için alışana kadar çok kıymetliydi o yarım gün.

 

Şimdi sıradan bir tatil. Hesaplara katılmayan haftalık 2 tatil gününden biri.

Arada düşünüyorum da, cumartesileri çalışmak veya okula gitmek, günü daha da mı bereketlendiriyordu acaba? Daha mı kıymet bilmek ti? O kadar çok tatil günlerimiz var ki… Sonradan birleştirilen bayram tatilleri, arada 5 günlerle birleştirilen 2 hafta sonu tatilleri, kafadan tatiller, yaz tatilleri, senelik izinler, uydurma hastalık raporları...

 

Bize her gün bayram:))

 

Ne dersiniz, 1974 yılında alınan bu karar iyi miydi yoksa öğrenciler ve resmi daireler yarım gün daha olarak devam mı etmeliydi?

 

“Haayııırr” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, keyifli  ve kolay şeylere çok çabuk alışıp uyum sağlıyoruz.  

 

Aslında ben de sanki, böyle daha iyi der gibiyim…

 

Her gününüz en güzel tatili geçiriyormuş gibi mutlu olsun, sevgiyle...

 
 

İsminiz
Mail adresiniz
Konu
Mesajınız

 
 

::: Berrin Uzlu Atmar (Yüksek Hemşire) - Diğer Yazılar

 
# 23 Ocak 2017 Pazartesi
Ülkemizde sanayinin ve gelir düzeyinin ve yaşam standardınınyükselmiş ve yükselmekte olduğunu çorapla mı ölçeceğiz`` diye sorabilirsiniz.
# 2 Temmuz 2016 Cumartesi
Çok özenli olunmalıydı, bir genç kız her işi iyi yapmalıydı ama ütü kesinlikle en iyi yapılmalıydı.
# 13 Mart 2016 Pazar
Yüzük takmaya başladıktan sonrakiabdest alışlarımdaanneannem aklıma gelir,yüzüğümü oynatırım ki, altına su gitsin…
# 15 Ocak 2016 Cuma
Yaşlıca bir tanıdığınız... akrabanız…var mı? Kaybetmediğiniz anneanneniz,babaanneniz, büyük baba… teyze... dayı... pamuk anneniz, tonton babanız...?
 
 

 
 
 

 

 

::: BİLKA Haberci

İsminiz
:
e-Posta
:
 
 Katıl  Ayrıl
 
BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi © 2008 - Tüm hakları saklıdır