BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi
 
Hanife ALTUN 1919 yılında Malatya’da dünyaya geldi. Daha dünyaya gelmeden babasını, 7-8 yaşlarında iken de annesini kaybetti. 10 yaşındayken ağabeyleri tarafından İstanbul’a getirildi.
Hanife ALTUN 1919 yılında Malatya’da dünyaya geldi. Daha dünyaya gelmeden babasını, 7-8 yaşlarında iken de annesini kaybetti. 10 yaşındayken ağabeyleri tarafından İstanbul’a getirildi.
Görüşme Tarihi: 15 Nisan 2008

Özgeçmişi:


Hanife Altun 1919 yılında Malatya’da dünyaya geldi. Daha dünyaya gelmeden babasını, 7-8 yaşlarında iken de annesini kaybetti. 10 yaşındayken ağabeyleri tarafından İstanbul’a getirildi. 14 yaşında bahçede salıncakta sallanırken, kendisinden 40 yaş büyük olan kocası görücü olarak geldi. Kocasının ölen eşinden sonra ikinci hanımı olarak evlilik hayatına başladı. Eşinin ilk hanımından olan oğullarından birisi ile arasında sadece 5-6 yaş fark vardı. 15 yaşında iken ilk çocuğu, oğlu Sefer’i dünyaya getirdi. 22 yaşına gelen Sefer’i menenjit hastalığı dolayısıyla kaybetti. 2 oğlu ve 1 kızı daha oldu. Şu anda 8 torunu var. Genç yaşta eşini de kaybetti. Çocuklarını tek başına büyüttü. Şimdiye kadar, çok istemesine rağmen ne Türkçe ne de Arapça okuma ve yazmayı öğrenemedi. Çocukları ve torunlarıyla birlikte yaşıyor.
 
İlginç Veya Unutamadığı Bir Anısı:

Menderes’in duruşmasında eşim Osman Bey’le duruşmayı izlemeye gittik. Askerler Menderes’i getirdiler. Bizim önümüzden geçti. Oturtturdular. “Vatan sağ olsun’’ dedi. Ölmeden önce gördüm. Çok bitaptı.

Kiliseyle karşı karşıya oturuyorduk. 6 Eylül Hadisesi oldu. Kilisede yangın çıktı. Kilisedeki bütün Rumlar ve okul müdürü bize geldi. 3 gün misafir ettik. Çorba, ekmek, pilav yedirdik. Kıtlık vardı o zamanlar. Sonra herkes dağıldı. Korkmuştular.

Kilisenin rahibi gizlice gaz tenekesine gümüş koyup getirdi. Bahçedeki tahtaların arasına sakladılar. Bize güvendiklerini söylediler. Zangoç’un annesine kömür ısıtırdım, kül yapardım. Isınsınlar diye götürürdüm. Kilisenin içine çamaşırları asardım. Çocuklarım kilisenin bahçesinde oynardı. Beyim dışarıda çalışırdı. Yıkıcıydı. At arabasına binerdim. Rum Leo’nun arabasıydı. Giderdim, Unkapanı’nda kırma satardım. Karneyle ekmek alırdık. O zamanlar Rumlarla düşmanlık yoktu. Hepimiz anlaşırdık. Şehreminden geldiğimizde at arabasının üstünde bir yatakla geldik. Çok çalıştık.
 
Nasihat:

Çalışın, akıllı olun. Fakirin elinden tutun. Komşusu aç iken tok yatan artık çok var etrafımızda. Anne ve babanın kıymetini bilin. Harama el uzatmayın.


Röportaj: Sedanur Deniz
 

::: 70 Yaş ve Üstü Röportajlar - Diğer Yazılar

 
# 3 Temmuz 2015 Cuma
Mürüvvet KIMILDAR
1928 yılında Kastamonu’nun İnebolu ilçesi Gemiciler köyünde doğdum. Ailenin 2. çocuğu olarak dünyaya gelmişim. 4 kardeşiz. Annem, babam, dedem ve babaannem hep bir arada yaşadık.
# 28 Mart 2013 Perşembe
Remziye DEMİRKIRAN
1938 yılında Elazığ`ın Palu ilçesinde doğdum. Babam katırcılık yapardı. Annem ev hanımıydı. Çok çocuklu bir ailedenim. Benim de ikisi kız, ikisi erkek dört çocuğum oldu, bir kızım vefat etti. Eşim on yıl önce vefat etti, o zamandan beri yalnız yaşıyorum.
# 1 Mart 2013 Cuma
Yusuf UZLU
1932 senesinde İstanbul`un Vefa ilçesinde doğdum. Babamlar Diyarbakır`dan gelmişler, annemler de Arabistan`dan. Anneanneme ``mellayi Zekiye``, ``Güzel Zekiye`` derlermiş, hafızmış.
# 1 Mart 2013 Cuma
Gülser UZLU
1937 yılında Manisa Turgutlu`da doğdum. Aslında oralı değiliz, annemler büyük yangında Selanik`ten gelmişler. Rahmetli annemin babası Mekke-Medine taraflarına kervancılık yapıyormuş o zamanlar ama savaş çıktıktan sonra işleri iyi gitmemiş Türkiye’ye gelmişler.
# 4 Ekim 2012 Perşembe
Lütfiye İŞKEN
1930 yılında Ceyhanda dünyaya geldim. Anamın ve babamın en büyük çocuğu bendim. Benden küçük iki kardeşim daha vardı ilk okul 3. sınıfta okurken babam öldü.
# 4 Ekim 2012 Perşembe
Mahmut GÜNGÖR
1935 yılında Kırıklı’da doğdum. 8 kardeştik, kız kardeşim İlhan genç yaşta vefat etti. Biz 4 erkek 3 kız kardeş olarak hayata devam ettik. Ben ikinci çocuktum.
 
 

::: Yazarlar

 
 
 

 

 

::: BİLKA Haberci

İsminiz
:
e-Posta
:
 
 Katıl  Ayrıl
 
BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi © 2008 - Tüm hakları saklıdır