BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi
 
1930 yılında Ceyhanda dünyaya geldim. Anamın ve babamın en büyük çocuğu bendim. Benden küçük iki kardeşim daha vardı ilk okul 3. sınıfta okurken babam öldü.
1930 yılında Ceyhanda dünyaya geldim. Anamın ve babamın en büyük çocuğu bendim. Benden küçük iki kardeşim daha vardı ilk okul 3. sınıfta okurken babam öldü.
 
 
Görüşme Tarihi: 24.05.2010

Özgeçmişi:

1930 yılında Ceyhanda dünyaya geldim. Anamın ve babamın en büyük çocuğu bendim. Benden küçük iki kardeşim daha vardı ilk okul 3. sınıfta okurken babam öldü. Babam ölünce babası olmayan kız okumaz diye okuldan çıkardılar. Annem babam öldükten sonra bir daha hiç evlenmedi. Bizi büyüttü , beni 18 yaşımda hiç tanımadığım bir adama verdi.

Böylece ben evlendim ve hiç tanımadığım bir ailenin içine gelin gittim. Evlendiğim adamında ana ve babası ölmüş onuda büyük abisi büyütüp evlendirmiş. Ben büyük abisinin oturduğu fakat eşimin babasına ait olan eve gelin gittim. Evde sadece eşimin abisinin sözü geçiyordu ve 15 kişilik kalabalık bir aileydik.
 
2 sene sonra kocamın annesine ait olan eve taşındık ve o evde kocamın öz abisi olan kaynım gil ile 10 yıl 2 oda 1 mutfak evde beraber oturduk. Daha sonra onlar yeni ev yaptırıp ayrıldılar. Fakat 60 yıllık evlilik hayatımda hala biz iki elti kocalarımız öldüğü halde yan yana evlere iki kardeş gibi yaşarız.

Eltimin 6 benim 5 çocuğum oldu. En mutlu günlerim torunlarımın büyüme zamanları ve bana babaanne diye çağırmaları oldu. 6 torunum oldu ilk torunumu 20 yaşında kaybettim. Şu anda 5 torunum var ve 2. torunum evli . şimdi eğer torunumum çocuğu olursa onu dünya gözü ile sevmek istiyorum.
 
İlginç Veya Unutamadığı Bir Anısı:

• Evliliğimin ilk günlerinde birgün onlara göre ben geç kalkmışım. Eşimin abisi bana gelin gelin sen hammışın pişmemişsin el kapısında daha önce düşmemişsin gelin dedi bu saate kadar yatmaz diye bağırdı. Ben bu olaydan sonra yatmaya bile korkar olmuştum.

• İsmet İnönü Cumhurbaşkanıydı. Trenle Ceyhan’dan geçeceği söylenmişti. Herkes istasyonda toplandı saatlerce trenin gelmesini bekledik. Nihayet tren geldi. Bize İnönü şimdi uyuyor, sizin için kaldıramayız diyerek bizi ordan kovdular.

• Menderesi hiç sevmem. Bizim herif çerçilik (seyyar tuhafiyecilik) yapardı. Bu geldi çerçiliği yasakladı, çok sıkıntılar çektik onun için sevmem.
 
Nasihat :

• Benim lafımı kim tutar? Onlar benden akıllı. Allah ne derse o olur.

• İyi insan iyi olur, iyilikten kötülük mü gelecek? İyi adam iyi olur her zaman.

• Büyüklerine hürmette kusur etmesinler, küçüklerini de sevsinler.

• Sigara, içki içmesinler daha iyi, kötü onlar. Kumar da oynamasınlar.

• Güzel ahlaklı yaşasınlar, iyi yaşamak iyidir.

• İbadetlerini yapsınlar ihmal etmesinler. Abdestlerini alsınlar, namazlarını kılsınlar, oruçlarını tutsunlar.

• Kötülükten uzak dursunlar.

 
Röportaj: Av. Alev Sezen
 

::: 70 Yaş ve Üstü Röportajlar - Diğer Yazılar

 
# 3 Temmuz 2015 Cuma
Mürüvvet KIMILDAR
1928 yılında Kastamonu’nun İnebolu ilçesi Gemiciler köyünde doğdum. Ailenin 2. çocuğu olarak dünyaya gelmişim. 4 kardeşiz. Annem, babam, dedem ve babaannem hep bir arada yaşadık.
# 28 Mart 2013 Perşembe
Remziye DEMİRKIRAN
1938 yılında Elazığ`ın Palu ilçesinde doğdum. Babam katırcılık yapardı. Annem ev hanımıydı. Çok çocuklu bir ailedenim. Benim de ikisi kız, ikisi erkek dört çocuğum oldu, bir kızım vefat etti. Eşim on yıl önce vefat etti, o zamandan beri yalnız yaşıyorum.
# 1 Mart 2013 Cuma
Yusuf UZLU
1932 senesinde İstanbul`un Vefa ilçesinde doğdum. Babamlar Diyarbakır`dan gelmişler, annemler de Arabistan`dan. Anneanneme ``mellayi Zekiye``, ``Güzel Zekiye`` derlermiş, hafızmış.
# 1 Mart 2013 Cuma
Gülser UZLU
1937 yılında Manisa Turgutlu`da doğdum. Aslında oralı değiliz, annemler büyük yangında Selanik`ten gelmişler. Rahmetli annemin babası Mekke-Medine taraflarına kervancılık yapıyormuş o zamanlar ama savaş çıktıktan sonra işleri iyi gitmemiş Türkiye’ye gelmişler.
# 4 Ekim 2012 Perşembe
Mahmut GÜNGÖR
1935 yılında Kırıklı’da doğdum. 8 kardeştik, kız kardeşim İlhan genç yaşta vefat etti. Biz 4 erkek 3 kız kardeş olarak hayata devam ettik. Ben ikinci çocuktum.
# 4 Ekim 2012 Perşembe
Şükran GÜNGÖR
1936 yılında Ceyhan’da doğdum. 5 kardeştik. 2 kardeşim çok küçükken öldü, biz üç kardeş büyüdük. Ben altı yaşında iken babam vefat etmiş, kendisini hatırlamıyorum.
 
 

 
 
 

 

 

::: BİLKA Haberci

İsminiz
:
e-Posta
:
 
 Katıl  Ayrıl
 
BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi © 2008 - Tüm hakları saklıdır