BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi
 
Ahlaksız bir toplumda her türlü suç görülür. Ahlaki tedbirlerin acilen alınması gerekmektedir!
Ülkemizin en büyük meselesi ahlak ve maneviyattaki korkunç çöküştür. Bu çöküş her alanda kendisini gösteriyor. Suç istatistikleri patlamış, basında yer alan tüyler ürpertici haberler nerede ise toplum hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.

 

Çocukların cinsel istismarı ve sonrasında katledilmeleri de maalesef artık toplumumuzun kanayan bir büyük yarası ve gündelik olayların arasına girmiş durumda. Sapıklar öylesine gözü dönmüş, öylesine fütursuz hale geldiler ki sokak ortasında dahi bu iğrençliklerini yapmaktan çekinmez oldular. Bu kötü gidişe dur diyecek adımlar atılamıyor. Mesele enine boyuna incelenmeden sadece ceza artırımına gidiliyor. Ceza sürelerinin arttırılması değil niteliğinin değiştirilmesi gerekiyor.

 

Bu meyanda cinsel suçlardan mahkûm olanlara tıbbi tedavi uygulanması öngörülüyor. Bu tedavi de sadece psikolojik ve ilaçlı tedavi (kimyasal kastrasyon-hadımlaştırma) şeklinde yapılıp cerrahi müdahale (cerrahi kastrasyon) yapılmıyor. Ayrıca tedavi sadece cezanın infazı süresince ve koşullu salıvermede de denetim süresi içerisinde uygulanabiliyor. Sonrasında ise herhangi bir müdahale yok!

 

Psikolojik ve ilaçlı tedaviden istenilen sonucun alınacağı şüphelidir zira imkânlar yetersizdir. Katliamlar yapan akıl hastalarına bile yeterli tedavi uygulanamazken cinsel sapıklar nasıl tedavi edilecektir?

 

Cinsel istismarın artmasında ve yayılmasında internet dâhil medya tetikleyici bir rol oynuyor. Ahlaksızlığa erişim son derece kolaylaşmıştır. En masum internet sayfalarında dahi ahlaksız site reklamları bir anda ortaya çıkabiliyor. Bu durum sapıklara istedikleri malzemeleri fazlasıyla veriyor.   

 

Medya aynı zamanda çocukları bir meta olarak kullanıp sömürüyor. Reklamlarda, dizilerde, yarışmalarda makyajlı küçücük çocuklara yer veriliyor. Çocuk manken etiketi ile çocuklar alımlı hale getirilip, tahrik edercesine sergileniyorlar. Cinsel istismar haberleri de adeta pornografik başlıklarla şehvet duygularını tahrik edecek tarzda veriliyor.

 

Kozmetik sektörü güya çocuklara özel, uygun olmayan kozmetikler, kokular üretiyor.

 

Tekstil sektörü büyüklerin giydiği kıyafetleri bire bir kopyalayıp çocuklara uyarlıyor. Özellikle açık saçık kıyafetlere tepki gösterenlere “onlar çocuk ne olacak ki” diyen şuursuzlar bu istismarı körüklüyor.

 

Bilinçsiz aileler şöhret ve para uğruna bebeklikten itibaren çocuklarının her türlü organizasyonda yer almasına göz yumuyor.

 

Manevi çöküş her alanda olduğu gibi minicik yavrularımızı, beşikteki bebeklerimizi de tehdit eder hale gelmiştir. Ahlaksız bir toplumda her türlü suç görülür. Ahlaki tedbirlerin acilen alınması gerekmektedir!

 

Hukuk ve ahlak arasında ters bir orantı vardır. Ahlak ileri gittiğinde hukuk geriler. Çünkü hukuk kurallarına ihtiyaç hissedilmeksizin işler ahlak kuralları içerisinde yürür. Hukuk ileri gittiğinde ise ahlak gerilemiş demektir. Çünkü işler artık içten gelen ahlak kuralları ile değil dıştan gelen, zorlayıcı hukuk kuralları ile yürütülmeye çalışılır. Manevi kalkınma programları acilen hayata geçirilmelidir! Dindar gençlik yetiştirme ülkemizin belki de en hayati meselesidir. Bu proje lafta kalmamalı derhal uygulamaya geçilmelidir. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok, ahlak ve maneviyat olmadan olmuyor! 


 

 
 

İsminiz
Mail adresiniz
Konu
Mesajınız

 
 

::: Av. Alev SEZEN (M.A. Adli Bilimler Uzmanı) - Diğer Yazılar

 
# 30 Kasım 2017 Perşembe
# 4 Ekim 2012 Perşembe
Kadına Yönelik Aile İçi Şiddete Türk Hukuku`nun Yaklaşımı
Sosyal bir kurum olan aile , medeni hukuk, tarih ve toplum bilim açısından, aynı çatı altında yaşayan anne, baba ve çocuklardan oluşan bütündür.
# 4 Ekim 2012 Perşembe
Karar Verme - Problem Çözme
Çağımızdaki gelişmeler hayatın ritmini arttırıp, akışını hızlandırmaktadır. Bu hızlı tempo içerisinde karşılaşılan sorunlara aynı hızda fakat doğru çözümlerin de üretilmesi gerekmektedir.
# 4 Ekim 2012 Perşembe
Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Boşanma Davalarına Yansıması
Bireyin biyolojik, iktisadi ve sosyal varlığı ile çok yakından ilgili olan aile hukuku, bütün dünyada ve Türkiye`de giderek eşler arası eşitliğin daha ağırlıklı olarak kabul edildiği bir hukuki yapılanma ve ilkesel değerlere yönelmiş bulunmaktadır.
# 4 Ekim 2012 Perşembe
Adli Polis
Türk hukuk sisteminde işlenen bir suçun araştırılması görevi C. Savcısına aittir. Bu araştırma aşamasında kolluk, savcıya yardımcı olarak onun adına hareket eder. Kolluğun geniş bir görev alanı olup, kollama denilen görevi iki çeşit görevden oluşur:
# 4 Ekim 2012 Perşembe
Kadına Yönelik Aile İçi Şiddete Tarihi Bir Bakış
Orta Asya Türkleri arasında uzun araştırmalar yapmış olan Radloff (1870-1880`ler), Türk ailesi hakkında doyurucu bilgiler vermektedir. Radloff diyor ki, Altaylı`larda bir erkeğin bir kadına dayak atması duyulmamış şeydir .
 
 

 
 
 

 

 

::: BİLKA Haberci

İsminiz
:
e-Posta
:
 
 Katıl  Ayrıl
 
BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi © 2008 - Tüm hakları saklıdır