BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi
 
Dünya üzerindeki her şey, her zerre, her varlık Yüce Rabbimin yaratıcılığının şahitleridir.
Son birkaç haftadır gösterimde olan Lucy isimli film, sinemaseverlerin hoş vakit geçirmesini sağlamaktan öte, yoğun bir evrim propagandası içeriyor.
Tamamen bilime ters, gerçek dışı bilgiler üzerine oturtulmuş bir senaryoyla, izleyicilere evrim teorisi empoze ediliyor.
Bu konunun işlenmesinde, bilim adamı rolü Morgan Freeman’a verilmiş.
Bu tesadüf değil. Kendisini belgesel film anlatımlarından tanıyoruz. Evrim teorisinin, Freeman tarafından gerçekmiş gibi anlatılması, bir de bunun üniversitede ders verir şekilde aktarılması, genç beyinler üzerinde daha inandırıcı bir etki yaratmak için.
Filme ismini veren Lucy; aslında bir şempanze türüne ait bir fosilin ismi. Ama bu şempanze insanın evrimsel atası gibi gösterilmeye çalışılmış.
Sözü edilen canlı;iskeleti, beyin hacmi, kafatası yapısı gibi kriterler açısından günümüz şempanzelerine çok benzeyen soyu tükenmiş bir maymun türüdür (Australopithecus afarensis).
Evrimcilerin bu tür ile insan arasında evrimsel bağlantı kurmaya çalışmasının tek dayanağı, Lucy`nin biz insanlar gibi dik yürüdüğü iddiasıdır. Oysa bu iddianın gerçek olmadığını gösteren önemli kanıtlar vardır.

Lucy, 1974 yılında bulunduktan hemen sonra iki ayaklı ilan edilmesine rağmen o yıllarda bu fosili inceleyen dünyaca ünlü iki evrimci anatomist, Solly Zuckerman ve Charles Oxnard, bu iddiayı reddetmiş ve canlının yürüyüşünün insanlarınkine benzemediğini, pelvis kemiğinin ve el parmaklarının yapısının bu canlının aynı şempanzeler gibi ellerini de yere basarak yürüdüklerini ispat ettiğini vurgulamışlardır.

Lucy`nin ve tüm Australopithecus türü maymunların iç kulak kanallarındaki denge sistemi üzerinde yapılan inceleme, bu canlıların insanlar gibi dik yürümeye elverişli bir denge sistemine sahip olmadıklarını kanıtlamıştır.

Ben ne biyolog nede antropolog değilim, bu konuya dini ( İslam ) açısından bakıyor olmamda, bilimsel olaylara, analizlere laboratuar çalışmalarına karşı olduğumu göstermez.

Sadece Allah c.c. olan teslimiyet ve inancımız o nu görüyormuş gibi İhlâsla kulluğumuzu yerine getirme gayretimizdir.

Kuran-ı Kerimin birçok ayetinde Rabbim kullarına;

“ Hiç düşünmez misiniz?
Ey akıl sahipleri,
Hiç akıl etmez misiniz?
Bunda, akıl sahipleri için ibretler vardır" şeklinde ikaz edici ve yönlendirici ifadelerle seslenmektedir.

Dünya üzerindeki her şey, her zerre, her varlık Yüce Rabbimin yaratıcılığının şahitleridir.

Lucy ismi verilen ve sadece nesli tükenmiş bir şempanze türüne ait olan kemik parçalarından yola çıkarak, dünya sinemalarına taşınan bu yalan ideolojinin seyri, Müslüman Türk halkına sadece bir vakit kaybıdır.

İnsan, aklı ve bedeniyle mükemmel bir varlıktır. Rabbim, sonsuz bilgisi ve kudretiyle, insanı ( kulunu ) yoktan var etmiştir Kuran ayetinde bizlere şöyle bildirmektedir:

…“Seni topraktan, sonra bir damla sudan yaratan, sonra da seni düzgün (eli ayağı tutan, gücü kuvveti yerinde) bir adam kılan (Allah)ı inkâr mı ettin?” “Fakat, O Allah benim Rabbimdir ve ben Rabbime hiç kimseyi ortak koşmam.” (Kehf Suresi, 37-38)

Yine kitabımızın ilk ayetinde;
" Yaradan Rabbinin adıyla oku. O, insanı pıhtılaşmış kandan yarattı " buyrulmaktadır. ( Alak suresi 1-2 )

Rabbim tüm insanlığa,kulluğunu idrak etmeyi ve İslam diniyle şereflenmeyi nasip etsin duası ile vesselam.
 
 

İsminiz
Mail adresiniz
Konu
Mesajınız

 
 

::: Güliz Arancı Kımıldar (İlahiyatçı) - Diğer Yazılar

 
# 7 Mart 2017 Salı
# 3 Kasım 2015 Salı
Aynı sokakta, aynı apartmanda oturan insanların birbirlerini tanımadığı, selamlaşmadığı, gidip gelmediği, hal hatır sormadığı, bir ortamdayız. Oysa bu ahlaki hasletlerin bizi nerelere götürdüğünün farkında değiliz. Tabii ki yokluğunda, bizlerden neleri götürdüğünün.
# 24 Nisan 2014 Perşembe
İslam dininde kadının ikinci planda olduğu, küçümsendiği, söz sahibi olmadığı, sosyal hayatta göz ardı edilip saygınlığının yitirdiği gibi yakıştırmalar, dinimize ve mümin kadınımıza yapılan haksız ithamlardır.
 
 

::: Yazarlar

 
 
 

 

 

::: BİLKA Haberci

İsminiz
:
e-Posta
:
 
 Katıl  Ayrıl
 
BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi © 2008 - Tüm hakları saklıdır