BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi
 
Aynı sokakta, aynı apartmanda oturan insanların birbirlerini tanımadığı, selamlaşmadığı, gidip gelmediği, hal hatır sormadığı, bir ortamdayız. Oysa bu ahlaki hasletlerin bizi nerelere götürdüğünün farkında değiliz. Tabii ki yokluğunda, bizlerden neleri götürdüğünün.
Anne babamızın âhirete irtihaliyle onlara karşı olan görevlerimiz sona ermez.

 

Sahabe-i kiramdan bir zat:

 

– Vefatlarından sonra anne babam için yapmam gereken bir iyilik var mı, diye sorunca Peygamberimiz s.a.v. şöyle buyurdu:

 

– Evet, dört iyilik vardır:

• Onlara hayır duada bulunmak.
• Allah Tealâ’dan bağışlanmalarını dilemek.
• Varsa vasiyetlerini yerine getirmek.
• Dostlarıyla ve akrabalarıyla ilişkiyi devam ettirmektir.( sıla-i rahim)

(Buharî)

 

Bu gün bizlerin en çok şikâyet ettiği konuların başında, akrabalık ilişkileri, komşuluk ilişkileri gelmektedir. Aynı sokakta, aynı apartmanda oturan insanların birbirlerini tanımadığı, selamlaşmadığı, gidip gelmediği, hal hatır sormadığı, bir ortamdayız. Oysa bu ahlaki hasletlerin bizi nerelere götürdüğünün farkında değiliz. Tabii ki yokluğunda, bizlerden neleri götürdüğünün.

 

Sıla-i Rahim; Akraba ve yakınları ziyaret etme, hallerini ve hatırlarını sorma, gönüllerini alma anlamında bir İslam ahlâkı terimidir. Bu akrabalık, hısımlık gibi beşeri yakınlığı ifade ederek kısaca akrabasına kavuşma anlamında düşünülebilir. İslam’da en çok işlenen konular ahlaki konulardır. Ayet ve hadislerde sıla-i rahim emredilmiş ve bunu yapanlar övülmüştür. İslam`da insanlar arası ilişkilere son derece önem verilmiş özellikle yakınlardan başlayarak anne ve babanın ve sırayla diğer akrabaların ziyaret edilip gözetilmesi, hatta vefatları sonrasında onların dostlarını saygı, alaka göstermemiz istenmiştir. Dinimizin selam ve ziyaretlere karşı olan bu hassas uyarıcılığı hepimiz için bir ölçü olmalıdır inşallah.

 

Kıymetli merhum Ali Nar hocam, Rahmetlik babacığım Ahmed Cengiz Arancı beyfendinin yaşarken, hürmet gösterdiği, muhabbet duyduğu, önemsediği ve karşılıklı paylaşımlarda bulunduğu hocası ve dostudur.

 

Bundan birkaç sene önce Ali hocamı, bir arkadaşım vesilesiyle, dergide vazifesi başındayken ziyarete gittik.

 

Rabbim kendisinden razı olsun bana gösterdiği alaka ve teşvik, naçizane, dergisinde yazı yazma cesareti ve onurunu yaşamama sebep olmuştur. Yaptığımız görüşmelerde babamla olan anılarını benimle ara ara paylaşması çok duygusal ve özel anlar yaşatmıştı. Bana ‘’ ARANCI ‘’ diye hitabı sanki babama olan hasretinin dile gelmesiydi.

 

Umarım bizlere de büyüklerimizin yakaladığı bu, nadide, kardeşlik bağını paylaşabileceğimiz, ömürlerimize giren özel, kıymet vereceğimiz dostlarla, kazanımlarla yaşamak nasip olur.

 

Hocamızı farklı ortamlarda, seminer ve konferanslarında dinleme ortamlarında bulunmuşuzdur birçoğumuz muhakkak ki.

 

Lakin, bu ziyarette çok daha samimi, doğal ve birebir sohbet imkanımız olmuştu.

 

Rahmetlik Hocamı yakinen tanıma fırsatı bulduğum bu ziyarette acizane dikkatimi çeken dobra dobra, akılcı, açık net yaklaşımları olmuştu birçok farklı konuda.

 

Ben de bıraktığı intiba;

 

Mü’min mü’minin aynasıdır hadisi şerifinin, günümüze yansımasıydı adeta.

 

Nazik, hassas bir şekilde muhatabına konuşurken vermek istediğini veriyor, sizi kendinizle yüzleştirip, şahsınıza yönelik sınamaya davet ettiriyordu…

 

Edebi, kültürel ve ilmi açıdan fikri dünyamıza kattığı değerler ve eserler, takdire şayan olmanın ötesindedir.

 

Aynı yüzyıl içerisinde yaşayarak, övünç duyduğumuz hocamız, aydın kişiliği, cihat aşkıyla örtüşen dava sahipliği ve imanlı dik duruşuyla Medar-ı iftiharımızdır.

 

İlim adamı şeriat ve tabiat kanunlarını bilen kişidir. Her bir ilim sahibinin, âlimin, dünyadan göçüp gitmesi, toplum yapısında onarılamayacak gedikler açar. Cemiyet, millet ve fikirleri uğruna hayat sürenler, manevi dünyamıza attıkları sağlam temeller vesilesiyle vefatlarından sonra da gönüllerde kalıcıdırlar.

 

Sadece şahsi gaye ve heveslerini ön planda tutarak yaşam sürmeyen bu kıymetlerin ardından bizlere düşen, uğurlarına ömürlerini verdikleri her bir emeğin farkına varılıp sahiplenilmesi, geride kalanların üzerine haktır kanaatindeyim.

 

Öldükten sonrada amel defterine sevap yazdıran ilim adına kitaplar bırakan,insanlık adına faideli işlerle meşgul olmuş olan merhum Ali Hocamızın ve ahirete göç etmiş üzerimizde emeği bulunan cümle hocalarımızın Sadaka-i cariyeleri mübarek olsun.

 

Yüce Yaradan !

 

Cümlemizi, Kamil mü’min olarak yaşamayı ve yapacağımız hayırlı işlerle yad edilebilmeyi nasip etsin duası ile vesselam…

 
 

İsminiz
Mail adresiniz
Konu
Mesajınız

 
 

::: Güliz Arancı Kımıldar (İlahiyatçı) - Diğer Yazılar

 
# 7 Mart 2017 Salı
# 18 Ekim 2014 Cumartesi
Dünya üzerindeki her şey, her zerre, her varlık Yüce Rabbimin yaratıcılığının şahitleridir.
# 24 Nisan 2014 Perşembe
İslam dininde kadının ikinci planda olduğu, küçümsendiği, söz sahibi olmadığı, sosyal hayatta göz ardı edilip saygınlığının yitirdiği gibi yakıştırmalar, dinimize ve mümin kadınımıza yapılan haksız ithamlardır.
 
 

::: Yazarlar

 
 
 

 

 

::: BİLKA Haberci

İsminiz
:
e-Posta
:
 
 Katıl  Ayrıl
 
BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi © 2008 - Tüm hakları saklıdır