BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi
 
Trafik düzeni bir medeniyetin dışarıdan görünüşüdür/aynasıdır. Bir ülkede veya bölgede insanın ne kadar saygıya değer olduğunu trafiğin işleyişiyle ölçmek mümkündür.
Prof. Dr. Saffet KÖSE
# 4 Ekim 2012 Perşembe
Trafik düzeni bir medeniyetin dışarıdan görünüşüdür/aynasıdır. Bir ülkede veya bölgede insanın ne kadar saygıya değer olduğunu trafiğin işleyişiyle ölçmek mümkündür. Bu açıdan aynaya baktığımızda ülkemiz açısından görüntü hiç de iç açıcı gözükmemektedir. Resmi verilere göre (Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı istatistikleri) trafik kazalarında binlerce insanımızı kaybetmiş bulunuyoruz. Öyle ki bu sayı 1980-2008 yılları arası dikkate alınırsa yıllık olarak 4.000’in altına asla düşmemiştir. Hatta öyle yıllar olmuştur ki bu sayı 7.000’i geçmiştir. Mesela 1986’da 92.625 kazada 7315, 1987’de 110.207 kazada 7530 kişi ölmüştür. Türkiye’de son 10 yılda meydana gelen trafik kazalarında 50 binden fazla kişinin öldüğü, bir milyonun üzerinde insanın da yaralandığı ya da sakat kaldığı sağlam bir veri olarak karşımızda durmaktadır. Maddi hasar ve kayıtlara geçmemiş kaybedilen insan sayısı da dikkate alınırsa meselenin daha vahim boyutlarda olduğu görülecektir. 

Prof. Dr. Saffet KÖSE`nin Kur`an-sünnet bağlamında bir yaklaşım ile yazdığı  "Sosyal Bir Sorun Olarak Trafik" başlıklı makalesini buraya tıklayıp indirebilirsiniz.
 
 

İsminiz
Mail adresiniz
Konu
Mesajınız

 
 
 
 
 

 

 

::: BİLKA Haberci

İsminiz
:
e-Posta
:
 
 Katıl  Ayrıl
 
BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi © 2008 - Tüm hakları saklıdır