Atölye Çalışmalarımız (Ali Rıza Bayzan ve Sevanur Dilberoğlu)

Atölye Çalışmalarımız (Ali Rıza Bayzan ve Sevanur Dilberoğlu)
Atölye Çalışmalarımız (Ali Rıza Bayzan ve Sevanur Dilberoğlu)

Mart ayı atölye çalışmamızda Psikolog Sevanur Dilberoğlu, Mayıs ayı atölye çalışmamızda Yazar Ali Rıza Bayzan eğitimci olarak yer aldılar.

Dilberoğlu "Geçmişten Günümüze Bilimsel Deneyler Işığında Bilimsel Etik" başlıklı eğitimde sosyal deneylerden örnekler vererek konuyu irdeledi.

"Sufi ile Terapist" ve "Terapistin Sufi Olursa" kitaplarının yazarı Bayzan ise "Sufi ile Terapist" Kitabından yola çıkarak tasavvuf ve psikoterapi karşılaştırmasını yaptı, benzerliklerini örneklerle ortaya koydu, sufilikten bahsetti.

Çalışmalarımız soru cevaplar ile nihayete erdi.

ÖZGEÇMİŞ (Ali Rıza Bayzan)

1968 yılında Trabzon’da doğdu. İlkokulu Çayeli 9 Mart İlkokulu’nda, ortaokulu Çayeli İmam Hatip Lisesi’nde, liseyi Trabzon İmam Hatip Lisesi’nde okudu. Lisans eğitimini AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde yaptı (1985-90). Yüksek lisansını Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yaptı. Psikoterapiler ile Tasavvufu karşılaştırdığı “Çağdaş Psikoterapi Ekolleri Açısından Tasavvufî Bilinç Yapılanmasının Değerlendirilmesi” başlıklı çalışması Türkiye’de alanındaki ilk tez çalışmadır. (1998)

1994’te çalışmaktan zevk aldığı eğitim sektörüne katıldı. Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe ve Mantık dersleriyle ilgili olarak dört ayrı digital yardımcı ders kitabı hazırladı. (1997-98) Felsefeyle ilgili yardımcı ders kitapları Okyanus (2000) ve Alfa’da (2003) çıktı.Çocuklara yönelik olarak üç kitap çalışması yaptı: (2000-01, Türkiyem Yayınları. Baskısı kalmadı.)
• Türk Atasözleri Sözlüğü,
• Bilge İnsan Hoca Nasreddin’den Gülen Düşünceler,
• Bilmece Bildirmece

Mülkiyeli kimliği çerçevesinde uluslararası politika ve medeniyetler arası ilişkiler ekseninde misyoner örgütlerin daha çok teo-politik faaliyetlerini konu alan dört kitabı yayımlandı.
• Küresel Vaftiz, İstanbul, 1. bası Mayıs 2004, 2. bası Ağustos 2004, 3. bası Ağustos 2007, IQ Kültür Sanat Yayıncılık
• Misyonerin Soykırım Oyunu, İstanbul, 1. bası, Nisan 2006, 2. bası Kasım 2006, IQ Kültür Sanat Yayıncılık
• Türkiye’de Amerikan Misyonerleri: Armageddon: Kehanet mi, Teo-Politik bir proje mi?, Ankara-2006, Bilgi Yayınevi
• Misyoner Örgütlerin Kürt ve Alevi Operasyonu, İstanbul- 2008, IQ Kültür Sanat Yayıncılık).

Bir yayınevinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapıyor. Bu çerçevede yaptığı çalışmaların bir bölümü şunlardır:
• Çoklu Zekâ Kuramı, Aktif Öğrenme ve Bilgisayar Destekli Eğitim Modellerinden seçilmiş enstrümanlara dayalı bir öğrenme/öğretme modeli olarak “İyi Öğrenme Konsepti”ni tasarladı.
• “İyi Öğrenme Konsepti”ne dayalı Okyanus Üniversiteye Hazırlık Akıllı Kitap Seti’ni ve ortaöğretim yardımcı ders kitapları setinin akademik yönetmenliğini yaptı.
• İlköğretim 4-5-6-7-8. sınıf ve ortaöğretim 9, 10, 11 ve 12. sınıflar için tüm dersleri kapsayan Akıllı Tahta Sistemi’nde kullanılmak üzere “Akıllı İçerik Havuzu”nun akademik yönetmenliğini yaptı. (2009-10)
• Özel bir öğretim kurumu için çoklu zekâ konsepti tasarımı yaptı; öğretmenlerine yönelik hizmet içi seminerler verdi (2007–2008). “Çoklu Zekâ Kuramına Göre Kolay Öğrenme Stratejileri” adlı kitapçığı Kültür Yayıncılık’ta çıktı (2008).
• Türkiye bir ilk olarak “Çoklu Zekâ Envanteri”nin web tabanlı Türkçe versiyonunu hazırladı (2009)
• Çeşitli eğitim kurumlarında çoklu zekâ konpesti hakkında hizmet içi seminerler verdi (2008–2009).
• Yeni dönemde ortaöğretime yönelik olarak web tabanlı akıllı kitap projelerini yönetmektedir.
Sosyal sorumluluk projesi olarak 2008’den beri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi-Kültür işbirliğiyle yayımlanan www.dershanet.org adlı SBS, YGS-LYS ve KPSS dershanesinin akademik danışmanlığını yapıyor. Dershanet için hazırlattığı Çoklu Zekâ Envanteri ve “Çoklu Zekâ Kuramına Göre Kolay Öğrenme Stratejileri” adlı çalışmasını da içeren “Akıllı YGS-LYS CD’si” İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onbinlerce öğrenciye ücretsiz olarak dağıtıldı (2010).

ÖZGEÇMİŞ (Sevanur Dilberoğlu)

1984 yılında İstanbul Kadıköy`de dünyaya geldi. Çocukluk, gençlik yılları ve İlköğretim hayatı Üsküdar`da geçti. Kandilli Kız Lisesinden mezun olduktan sonra American University`de Psikoloji okudu ikinci üniversite olarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümü`nden mezun oldu. Evli ve bir çocuk annesi.


İş hayatı: Uzun yıllar çeşitli Eğitim Kurumları`nda Psikolog olarak çalıştı aynı zamanda Felsefe grubu Öğretmenliği yaptı. Üsküdar Belediyesinin Kültür merkezlerinde 1 yıl Eğitim seminerleri verdi. Mesleğine halen Psikolog olarak devam ediyor.