Atölye Çalışması (İsmail Müftüoğlu)

Atölye Çalışması (İsmail Müftüoğlu)
Atölye Çalışması (İsmail Müftüoğlu)

Atölye çalışmamızda Adalet Bakanlarımızdan İsmail Müftüoğlu Kıbrıs’ı anlattı.

Kıbrıs Barış Harekâtı sürecinde hükümette Genel Başkan Yardımcısı olarak görev alan ve Cenevre Müzâkereleri’ne Sakarya milletvekili ve siyâsî müşâhit sıfatı ile katılarak ülkemizi temsil eden Müftüoğlu Harekâtın perde arkasında yaşananları tarihin canlı bir tanığı olarak anlattı.

1571’den beri Kıbrıs’ın gündem konusu olduğunu belirten Müftüoğlu; 1. ve 2. Cenevre müzakereleri, Ayşe tatile çıktı, Turan Güreş’in Cenevre’de niçin istifaya zorlandı? konu başlıklarına değindi.

Kıbrıs’ın stratejik ve ticari yolların kesiştiği, tarihin seyrinde önemli rolü olduğunu vurgulayan Müftüoğlu 1871 Berlin Konferansı ve Lozan’da Kıbrıs’ın durumundan bahsetti.

Harekât sürecinde yaşananları ayrıntıları ile anlatan Müftüoğlu müzakereler ile ilgili olarak “Kıbrıs’da da Lozan’daki gibi istediklerimizi alamadık” dedi.

Atölye çalışmamızda Annan planı ve şu anki Kıbrıs görüşmeleri de anlatıldı.

ÖZGEÇMİŞ (İsmail Müftüoğlu)

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Çapa Yüksek Öğretmen Okulu mezunu. 1969 Bağımsızlar Hareketinde,Sakarya Bağımsız milletvekili adayı oldu. Milli Nizam Partisi kurucusu. Milli Selamet Partisi Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. 1973 seçimlerinde Sakarya`dan milletvekili seçildi. 1975-1977 yılları arasında Adalet Bakanlığı görevini üstlendi. Aynı dönemlerde İçişleri Bakanlığına da vekalet etti.

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında, Cenevre`de akdolunan konferansa, 2 dönem siyasi müşahit olarak katıldı. Bir müddet öğretmenlik, uzun yıllar avukatlık yaptı. 1971 yılında Milli Nizam Partisinin Anayasa Mahkemesinde görülen davalarına avukat olarak katıldı. 1980 ihtilali sonrası Milli Selamet Partisi ve yetkilileri aleyhine açılan davalara da, tamamının vekili olarak katıldı.

Milli Gazete, Vakit, Zaman, Cuma gazete ve dergilerde yazıları yayınlandı. İngilizce, az miktarda İtalyanca ve Yunanca bilmektedir. Halen Saadet Partisi GİK üyesi olarak siyasi faaliyetleri devam etmektedir.