Atölye Çalışması (Y. Doç. Dr. Mahmut Tokaç)

Atölye Çalışması (Y. Doç. Dr. Mahmut Tokaç)
Atölye Çalışması (Y. Doç. Dr. Mahmut Tokaç)

Atölye çalışmamızda Y. Doç. Dr. Mahmut Tokaç “Geleneksel Tıp” konusunda eğitim verdi.

Konuyla ilgili kavramlar ile başladığı eğitiminde Tokaç, şu anda hastalığa yönelik bireyselleşmiş bir tıp uygulamasının mevcut olduğunu hasta organın hedef alındığını, geleneksel tıpta ise bütüncül bakış açısının, insan vücudunun tamamının hedef alındığını ifade etti.

Modern tıp ile tamamlayıcı tıp konuları üzerinde duran Tokaç gelenekten geleni reddetme alışkanlığı olduğunu belirtti. İnsanın ruhuyla fiziğiyle bir bütün olduğunu vurgulayarak hastalık yoktur hasta vardır düsturuna değindi.

Konu ile ilgili mevzuatı anlatan Tokaç 2014 tarihinde yürürlüğe giren Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’nde yer alan 15 Alanı (Akupunktur, Apiterapi, Fitoterapi, Hipnoz, Sülük Uygulaması, Homeopati, Kayropraktik, Kupa Uygulaması, Larva Uygulaması, Mezoterapi, Proloterapi, Osteopati, Ozon Uygulaması, Refleksoloji, Müzikterapi) ayrıntılarıyla açıkladı.

ÖZGEÇMİŞ (Y. Doç. Dr. Mahmut Tokaç)

1963 yılında Ordu, Ünye’de doğdu. 1979’da Ünye Lisesi’nden, 1985’te İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2000 yılında İÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Deontoloji ve Tıp Tarihi Bölümü’nde doktorasını tamamladı. 2002-2003 tarihleri arasında İstanbul 112 Ambulans Komuta Merkezi Başhekimliği, 2003-2009’da Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük ile 2009-2013 arasında İstanbul Başakşehir Devlet Hastanesi Başhekimliği görevlerinde bulundu. Dr. Tokaç halen İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Deontoloji ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı Başkanı ve Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü olarak görev yapmaktadır.