Çarem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Çarem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi
Çarem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

BİLKA olarak, Dünya Çocuk Hakları Günü münasebeti ile rehabilitasyon merkezlerini ziyaret ettik.

Özellikle Dünya Çocuk Hakları Gününde yayınlanan bir genelge ile sınırları son derece daraltılan ve nerede ise kapatılmaya mahkum edilen bu merkezlerimiz, engelliler için sunmuş olduğu imkanlar ile yaşatılması gereken yerlerdir.

(ÇAREM) ÖZEL ÇAMLICA ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

. Müdürü, kurucularından olan Ulaş Zafer DEMİRCİ (Sosyal Hizmetler Uzmanı)

· Resmi sağlık merkezlerinden sağlık raporu aldıktan sonra, rehabilitasyon hizmetlerinden bütün sigortalılar (SSK, Bağkur, Emekli S.)1996 dan beri faydalanabiliyor.

· 2006 dan itibaren devlet sigortası olmasa da bütün çocukların masrafını karşılıyor.

· Artık bu merkezler çoğalmaya başladı. Rehabilitasyon merkezleri dernekleri bile var. Hatta federasyona doğru gidecek duruma gelmişler.

· Eskiden bu çocuklar evlerde tutulmaktaydı. Ancak yavaş yavaş sokaklara, sosyal hayata karışıp haklarını istemeye başladıktan sonra kanunlar, genelgeler çıkartıldı ve birtakım düzenlemeler yapıldı.

· Ancak hatalı uygulamalar da yapılmakta. Suistimaller dolayısıyla “dikkat eksikliği ve hiperaktivite rahatsızlığı “ olanlar bu kapsam dışına çıkartılmış. Bu durumdan mağdur olan çok çocuk var.

· Zaten aileler yoksul ve eğitimsiz oldukları için çocuklarının durumunu kabullenmiyorlar, bu merkezlere getirmiyorlar. Buralarda ayrıca aileler de kısmen eğitilmiş oluyor.

· Eğitimler seanslı. Her seans 45 dk. Devlet hepsini karşılamıyor. Devlet haftada 2 günlük bedeli karşılıyor.

· Önceleri aile merkezleri vardı. Burada eğitilenler ailelerdi ve verilen ödevleri aile çocuğuna anlatıyor, yaptırıyor ve 2 ay sonra tekrar geliyordu. Dolayısıyla yetersiz bir eğitim idi.

· Bu sistemde çocuklar eğitiliyor. Dolayısıyla esas amacına daha iyi ulaşılmış oluyor. Sadece çocuklar değil beraberinde aile de eğitilmiş oluyor. Aileye devamlı geri dönüşümlerle çocukları hakkında raporlar veriliyor.