BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi
 
Bilge Kadın Araştırma Merkezi (BİLKA), üstlendiği görevin bilinci ile şimdiye kadar el atılmamış bir konuda yeni bir proje gerçekleştirdi.
Bilge Kadın Araştırma Merkezi (BİLKA), üstlendiği görevin bilinci ile şimdiye kadar el atılmamış bir konuda yeni bir proje gerçekleştirdi.
 
Bilge Kadın Araştırma Merkezi (BİLKA), üstlendiği görevin bilinci ile şimdiye kadar el atılmamış bir konuda yeni bir proje gerçekleştirdi. 

BİLKA`nın hazırlayıp uyguladığı ``Ulusal Medyada Çalışan Kadınların Medyadaki Yeri ve Sorunları`` ile ilgili anket çalışmasında Prof. Dr. Ali Rıza Abay danışman olarak yer aldı. 

Proje Koordinatörü Nilüfer Akçetin çalışmalarını Dilşat Özer Kestevur ile birlikte yürüttü.

Medyada işe alımlarda cinsel ayırım yapılıyor mu?
Medya çalışanları üzerinde yasaklar/baskı var mı? 
Medya mensubu kadınlar çalıştıkları kurumlardan memnun mu?
Ulusal medyada çalışan kadınlara mobbing (psikolojik taciz) ve cinsel taciz uygulanıyor mu?
Medya sektöründe torpilin etkisi ne kadar?
Haberlerin doğruluk oranı nedir? 

gibi medya mensuplarını, medya sektörünü ve tüm toplumu ilgilendiren sorulara cevap getiren ve bunları temellendiren çalışma 156 denek üzerinde gerçekleştirildi.

Basın toplantımız Kadıköy Belediyesi Brifing Salonunda yapıldı.

Basın toplantımızda Başkanımız Av. Alev Sezen "Medya sorumlu ancak bir o kadar da sorunlu bir sektör. Prezantasyon için kadınlar, yönetim kademeleri için erkekler tercih ediliyor. Yönetim kademesi açısından erkek egemen bir sektör. Kadının adı yok. Kadın her türlü zorluğa meslek aşkı sebebi ile dayanıyor. Atamalarda kadının cinsiyeti, evli ve çocuk sahibi olması karşısına hep bir engel olarak çıkıyor. 

Mobbinge maruz kalarak kariyer yapması engelleniyor. 

Kıyafeti yönünden de hiç farketmiyor başörtülü olduğu için tepki alanda var başı açık olduğu içinde. Başörtülü çalışanların bir şikayeti de çalışılan kurumunun "başka yerde çalışamazsın" diyerek sömürüyü arttırması. 

Cinsel tacizin çıkan orandan daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Cinsel suçlar kapalı yer suçları olduğu için dile getirilmesi çok zor. Cinsel tacizin dışında deneklerimizce flörtöz tacizden de bahsedildi ve flörte olumlu cevap verenlerin daha çabuk ilerlediği dile getirildi.

Bu çalışma sektöre ait, kişisel yakınmalar gibi gösterilmek istenen, bir kısım sorunun ilmi bir zeminde ispatlanmasını sağlamıştır. Ayrıca haber doğruluk oranı, torpil, baskı gibi bir kısım tablolar daha önce tahmin dahi edilemeyen sonuçları içermektedir." dedi.

Anket ile ilgili tabloları burayı tıklayıp indirebilirsiniz.

Tabloların İngilizce tercümesini  burayı tıklayıp indirebilirsiniz.
 
 

İsminiz
Mail adresiniz
Konu
Mesajınız

 
 

::: Raporlar - Diğer Yazılar

 
# 8 Ekim 2018 Pazartesi
Nafaka Raporu
Her devrin sorunları o devrin şart ve gereklerine uygun olarak çözülmelidir. Yaklaşık bir asır önceki şartlara göre (nüfus, dosya sayısı, sosyo-kültürel yapı, teknoloji…) düzenlenen nafaka, çocuk teslimi, vesayet, adli müzaheret gibi konularda ortaya çıkan sorunlar bu sebeple ya çok zor çözülmekte ya da kangrene dönüşüp çözülememektedir.
# 23 Mart 2018 Cuma
Subliminal (Bilinçaltı) Mesajlar Raporu
BİLKA`nın hazırladığı “Subliminal (Bilinçaltı) Mesajlar Raporu”nda Yapımcı-Yönetmen Dilşat Özer Kestevur`(proje koordinatörü), Uzm. Danışman Psikolog Meryem Kulaber Demirci, İlahiyatçı Sabriye Türkmen ve Av. Sümeyya Öcal yer almıştır.
# 14 Ekim 2015 Çarşamba
Akran Zorbalığı (Bullying) Raporu
BİLKA`nın hazırlayıp uyguladığı anketlere dayalı olarak “Akran Zorbalığı (Bullying) Raporu” çalışmamızda Prof. Dr. Nevzat Alkan danışman, Psk. Burcu Toluç proje koordinatörü olarak yer almıştır.
# 8 Mart 2014 Cumartesi
Kadının ve Çocuğun Soyadı Raporu
Nizam ile intizam olur. İntizam olan yerde özgürlük olur. Evlilik içerisinde kocanın soyadının kadının ve çocuğun soyadı olarak kullanılmaya devam etmesi ailenin nizamı, toplumun nizamı dolayısı ile devletin nizamı için zaruridir.
# 29 Mart 2013 Cuma
Anne Sütü Bankası Raporu
Anne sütü benzeri hiçbir şekilde başka yerde yapılamayacak eşsiz bir besindir. Yapısı günümüzde de tam olarak çözülebilmiş değildir. Anne sütü tam anlamı ile “kişiye özel”dir.
# 7 Aralık 2012 Cuma
Eğitim Raporu
BİLKA`nın hazırlamış olduğu Eğitim Raporu uzmanların nezaretinde, sahadan toplanan verilerin ışığında hazırlanmıştır.
 
 

 
 
 

 

 

::: BİLKA Haberci

İsminiz
:
e-Posta
:
 
 Katıl  Ayrıl
 
BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi © 2008 - Tüm hakları saklıdır