BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi
 
Berrin Uzlu Atmar (Yüksek Hemşire)

# 14 Şubat 2018 Çarşamba

             Selamlar,

             

 

             Yemen Türküsü hikâyesinde, kayıtlara geçen Muş - Sihuş - Huş karmaşası ve bilinmezliğini anlatmadan önce,  babam hakkında  aşağıdaki minik bilgiyi yazmam gerekiyor.

 

             Rahmetli babam Hacı Yusuf Uzlu;  gerek askeri kimliği, hizmetleri sırasında yaşadığı ve şahit olduğu olaylar,  gerekse tarihimizle ilgisi olup fırsatını bulduğu  ve bildiğinden emin olduğu yaşça büyüklerinden sürekli sorgulayarak  öğrenmeye çalışması, hoca annesinden, hoca anneannesinden aldığı ilmihal eğitimi sonucu dini bütün kişiliğiyle de olayları tarihi-islami yönleriyle araştırması,  anlattıklarının doğruluğuyla, yol gösterici kişiliğiyle ve daha birçok güzel vasfıyla saygın bir kişilik olarak bilinmiştir.

 

             Yemen... Aho Yemen... 

            Anlattığına göre Yemen o zamanlar Osmanlı topraklarına dâhildi.  Kanuni döneminde işgalci İngiliz güçlerine Yemen`e savaşa gönderilen binlerce Türk askerinin çoğu geri dönmemişti.  Sihuş, Yemen`e bağlı şehirlerden biriydi. Sihuş yokuşu öyle sivri, yorucu, uzun bir yokuşmuş ki, askerler Yemen`den çıkıp yokuşu günler sonra bitirdiğinde zaten İngilizlerle savaşamayacak kadar yorgun hale gelmişler.  Askerleri, gelmeyeceklerini bildikleri halde gözleri yolda, aileleri, sevdalıları bekleyip durmuşlar. Yemen türküsü, Harput = Elazığ`da halk ozanları tarafından yöre şivesiyle (ağıt) yakılmıştır.  

 

            Ülkemizde halen, kullanılan şiveler  yöreden yöreye değişir.  Trakya, Ege, Karadeniz vs.  Eski Harput, şimdiki  Elazığ  yöresinde de kullanılan etkin halk dilinde `burası`  demezler, `bura` derler,  `orası` demezler, `ora` diye gösterirlermiş.

 

                         Havada bulut yok bu na dumandır,

                         Mahlede ölü yok bu ne sivandır,

                         Şu Yemen illeri ne de yamandır,

 

                         Ah o Yemendir, gülü çemendir,

                         Giden gelmiyor acep nedendir?

                         Bura Sihuştur yolu yokuştur,

                         Giden gelmiyor acep ne iştir.

 

             Türkünün Muş`la hiç ilgisi yoktur. Zaten Muş`ta kışla, askeriye, ordu, alay vs. yoktu, askeri yerleşim yeri değildi.  Türkü (ağıt) yıllarca söylene söylene Sihuş olmuş Muş...

 

             Hikâye böyle. Ha Muş, Ha Sihuş, Ha Huş... Binlerce askerimiz dönememiş,  yollarda binlerce yaşlı gözler kalmış, hasretlikler yaşanmış, ciğerler yanmış.  Binlerce hayatlar yarım kalmış. Rahmetli babam, bu gerçek hikâyeyi öyle uzun uzun anlatıyordu ki,  ben özet çıkardım 😊

 

             Sevgiyle kalın...

 
 

İsminiz
Mail adresiniz
Konu
Mesajınız

 
 

::: Berrin Uzlu Atmar (Yüksek Hemşire) - Diğer Yazılar

 
# 14 Mart 2019 Perşembe
# 13 Aralık 2018 Perşembe
# 22 Eylül 2018 Cumartesi
# 4 Mayıs 2018 Cuma
# 4 Nisan 2018 Çarşamba
# 17 Mart 2018 Cumartesi
 
 

 
 
 

 

 

::: BİLKA Haberci

İsminiz
:
e-Posta
:
 
 Katıl  Ayrıl
 
BİLKA - Bilge Kadın Araştırma Merkezi © 2008 - Tüm hakları saklıdır