Mustafa Aygün BİLKA`yı Ziyaret Etti

Mustafa Aygün BİLKA`yı Ziyaret Etti
Mustafa Aygün BİLKA`yı Ziyaret Etti

Ülkemizde Aikido konusunda ilkleri gerçekleştiren ve şu anda eğitim veren6. dan seviyesindeki tekAikido hocası olan Mustafa Aygün (Mustafa Shihan) ziyaretimize geldi. Kendisi ile gerek BİLKA`nıngerek ise kendisinin çalışmaları ve gündeme dair konulardagüzel bir sohbet gerçekleştirdik.

ÖZGEÇMİŞ (Mustafa Aygün)

16 Ocak 1963 tarihinde Yugoslavya-Karadağ’da doğdu. 1969 yılında Türkiye’ye geldi.

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite eğitimini İstanbul’da yaptı. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu.

1977-1979 Shotokan Karate

1979-1983 Judo

1983-Aikido çalışmaktadır.

Türkiye’nin Aikido’da siyah kemer sahibi ilk iki kişisinden biridir.

Aikido eğitimi için Japonya’ya giden ilk Türk Aikidocu’dur.

Aikido tanıtımı için çok sayıda televizyon programı, gazete haberi yapmış ve Türkiye’deAikido’nun tanınmasında büyük rol oynayan Süper Baba dizisinde rol almıştır.

Ders verdiği binlerce Aikido öğrencisi arasında bugünün çok sayıda Aikido Hocası da yer almaktadır.

Üniversitede Aikido dersi veren ilk hocadır. (1986 Boğaziçi Üniversitesi)

Avrupa Aikido Federasyonu’na Türkiye’den katılan ilk ve tek hocadır.

Uluslar arası Aikido Federasyonu tarafından başarılı çalışmalarından dolayı yazılı olarak takdir edilen ilk ve tek Türk hocadır.

Halen 30’dan fazla Aikido okulunun üyesi olduğu (U.A.O.) United Aikido Organisaton’ın kurucu başkanı ve baş antrenörüdür.

Türkiye dışında İsviçre, Makedonya, Azerbaycan, İran, Lübnan, Mısır ve Kıbrıs’ta dersler vermiştir. Makedonya Aikido Birliği’nin resmi teknik sorumlusu olarak da 2001 yılından beri görev yaparak yabancı bir ülkenin ilk Türk teknik sorumlusudur.

Aikido Eğitim Cd’si de bulunan Mustafa Aygün Türkçenin yanı sıra İngilizce, Sırpça, Japonca dillerini de muhtelif seviyelerde yazıp konuşabilmektedir.

Mustafa Aygün Ocak 2010 tarihinde 6. Dan (Aikikai) olmuştur.