Küresel Alkol Sempozyumuna Katıldık

Küresel Alkol Sempozyumuna Katıldık
Küresel Alkol Sempozyumuna Katıldık

BİLKA olarak Yeşilay’ın düzenlediği “Küresel Alkol Politikaları Sempozyumu”na katıldık. Haliç Kongre Merkezindeki sempozyumda BİLKA’yı yönetim kurulu üyemiz Jale Özmen ve Gökçe Nur Pul temsil etti.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Dünya Sağlık Örgütü Koordinasyonu ile düzenlenen sempozyum, dünyanın üçüncü halk sağlığı problemi olan alkol kullanımı ile ilgili olarak nelerin yapılabileceğinin tespiti ile toplumda alkol tüketiminin zararları ile ilgili farkındalık sağlamayı amaçlıyordu.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Margaret Chan başta olmak üzere 60 ülkeden Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri ile 1200 ‘ü aşkın uzman sempozyuma katıldı.

“Alkolün Yol Açtığı Zararlar” başlıklı oturumun başkanları İstanbul İl Halk Sağlığı Müdürü Prof.Dr. Mustafa Taşdemir ve Dr. Maria Cristina Profili idi.

“Alkolle Mücadele Sosyal Pazarlama Stratejileri” konusunda Sağlığı Geliştirme Ajansı-İngiltere adına Prof.Dr Jeff French söz aldı. Liverpool John Moores Üniversitesi’nden Dr. Mark Bellıs ise “İngiltere Alkol Kullanımına Bağlı Şiddet ve Mağduriyetler” konusunda konuştu.

Açıklanan “Sonuç Bildirgesi” ile bir kez daha tüm dünya fertleri alkol ve alkolün açtığı zararlardan dolayı korunmaya çağrıldı.