Gülser Anne`den Tavsiyeler-2 (Sebzeli Yumurta)

Gülser Anne`den Tavsiyeler-2 (Sebzeli Yumurta)
Gülser Anne`den Tavsiyeler-2 (Sebzeli Yumurta) Selam arkadaşlar, gönlünüzce günler dileğimle…

Hafta sonu yolumuz Beykoz taraflarından geçiyordu. Acı-tatlı yaşanmışlıkların yüzlerindeki çizgilerle ifade edildiği nur cemalleri görelim istedik, bir de ellerini öpüp hayır dualarını alalım dedik Gülser anne ile saygıdeğer eşinin. Ama sabah sabah habersiz çalınca kapılarını, kahvaltı hazırlığında yakaladık onları. Telaşlandılar azıcık. Ocakta tahta kaşıkla karıştırılmakta olan tarhana çorbasının kaşığını ben kaptım elinden, arkadaşım da masayı hazırlamaya koyulmuştu. Onlar için kahvaltıda çorba çok önemliydi, peynir-zeytin, reçelini hazırlamışlar, bir de hafif sert tam buğday ekmeğinin mis gibi kokusu tarhana kokusuyla karışmış, bize de bir anda daha bir iştah gelmişti.

Ama Gülser anne ortadan kaybolmuştu, 5 dk. kadar sonra bahçeden topladığı ebe gümeci, pazı, maydanoz ve ismini bilmediğim daha bir iki çeşit yeşil yapraklarla geldi, onları yıkayıp bir kaç dakika sirkeli suda bekletti, sonra süzdürüp büyük doğrayıp tavada zeytinyağıyla ısıtıp soldurdu. Gözlerimi alamadım bakmaktan, üstüne de 4 adet yumurta kırdı. O ne güzel koku ve manzara… Az pişmiş haldeyken kapağını ve ocağı kapatıp tarhanaya yöneldi.

Genişçe ve kenarı yüksek orta boy fırın tepsisine mis gibi kokan doğranmış buğday ekmeklerini koydu, üstüne de tarhanayı döktü. Biz yutkunup saldıracağımız anı bekliyorduk. Çayımızdan dem kokuları geliyordu bu arada. En ortada sofraların şahı tepside tarhana çorbası... Nihayet soframıza oturduk, büyük tahta kaşıkla tabaklarımıza çorbalarımızı aldık, haydi bismillah… yedik..yedik..tabaklarımıza otlu yumurta aldık sonra, arkasından çayımızı yudumladık. Kim bakar zeytinin peynirin yüzüne? Gülser anne “kanun mu kahvaltıda zeytin, peynir..haftada 2-3 kere böyle çorbamız olur, tarhanayı kendimiz yapıyoruz, daha sağlıklı, keşke çocuklarımıza bunu devam ettirebilsek” dedi. Hele otlu yumurta? Yumurtayı otla, sebze, domates, peynir veya başka bir besinle, beraber pişirip yemenin vücudumuz için ne kadar sağlıklı olduğunu anlattı bize.

Çok haklıydı Gülser anne. Çocukluğumu hatırladım, kahvaltıda tarhana çorbası içerdik, aynen böyle… Doyurucu, sağlıklı, ekonomik ve kolay? Olumsuz hiç bir yanı yok.

Ne güzel oldu, uğradık, muhabbet ettik, hatırladık ve öğrendik. Bu işten biz karlı çıktık, belki artık daha sık Beykoz`dan geçer yolumuz, bize katılmak isteyen var mı :))