Sapanca ve Balat Gezilerimiz, İftarımız

Sapanca ve Balat Gezilerimiz, İftarımız
Sapanca ve Balat Gezilerimiz, İftarımız

Yazın gelmesi ile birlikte BİLKA Ailesi olarak hep birlikte olmanın tadını gezilerde yaşadık...

Sapanca’ya yaptığımız gezimiz sabahın erken saatlerinde başladı. Şelale ile iç içe bir kahvaltıdan sonra Soğucak Şelalesi parkurunda dağ yürüyüşü yaptık. Tabiatla baş başa, şehrin gürültüsünden ve hava kirliliğinden uzak bu parkurda adeta gözlerimiz yeşile doydu. Akşam yemeğinden sonra ayrıldığımız Sapanca`dan İstanbul`a dönüş yolunda herkesin yüzünde bir tebessüm ve tatlı bir yorgunluk vardı...

İstanbul`un tarihi semtlerinden Balat gezimiz Kasımpaşa Sosyal Tesislerinde yaptığımız kahvaltı ile başladı. Yaşadığımız şehrin daha önce defalarca önünden geçip gittiğimiz fakat fark etmediğimiz mekânların ayrıntılarına vakıf olduk. Tahta Minareli Camii, Ferruh Kethüda Camii, Rum Ortodoks Patrikhanesi, Tekfur Sarayı, Çıfıt Çarşısı, Balat Çavuş Hamamı gezildi. Hz. Hüseyin Sadık (r.a.) ve Hz. Abdullah el Ensari (r.a.) türbeleri ziyaret edildi. Balat Kültür Evi, Mesnevihane, Ahirda Sinagogu, Fener Rum Lisesi, Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi hakkında bilgiler alındı. Balat gezimiz Molla Aşkı tepesinde Halice karşı yudumlanan Türk kahveleriyle nihayete erdi.

Gelenekselleşen Ramazan iftarımızı bu sene Üsküdar`da Fethipaşa Sosyal Tesislerinde yaptık. Tarihi bir mekânda ve Boğazın güzel manzarası eşliğinde yaptığımız iftarımızı muhabbet ile taçlandırdık.