BİLKA Soma Çalışma Gurubu Kuruldu

BİLKA Soma Çalışma Gurubu Kuruldu
BİLKA Soma Çalışma Gurubu Kuruldu

301 kişinin hayatını kaybettiği, 13 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşen Soma Faciası hepimizi derinden sarstı. Yardım temelinde çalışan sivil toplum kuruluşları ile Soma kazasından etkilenen aileleri tanıştırarak onlara bir yıl süreyle yerinde ve uzaktan sosyal, hukuki ve psikolojik destek vermeyi sağlamak amacıyla uzman ve uygulayıcı STK’ların katılımıyla “Soma Dayanışma Projesi” kuruldu. BİLKA Soma Dayanışma Projesi’ne davet edildi ve projede hukuki sorunların uzman kuruluşu olarak yer aldı. BİLKA’da konu ile ilgili olarak kurulan Çalışma Gurubunda Av. Vildan Şimşek`in koordinatörlüğünde Av. Nuray Ergin, Av. Sümeyye Öcal, Av. Vildan Eryılmaz ve Av. Şeyma Karakulak gönüllü olarak yer aldı.

Soma Dayanışma Projesi başlangıç toplantısı uzman ve uygulayıcı STK’ların katılımıyla 19 Ağustos 2014 tarihinde Soma’da gerçekleştirildi. Toplantıya Soma Çalışma Gurubumuzdan koordinatör Av. Vildan Şimşek ve Av. Nuray Ergin katıldılar. Temsilcilerimiz toplantı öncesinde Manisa Barosu yetkilileri ile bir görüşme yaparak, Soma davalarının hukuki ve cezai süreci hakkında görüş alış verişinde bulundular.

Dr. Sare Davutoğlu’nun açılış konuşması ile başlayan toplantı, Soma Dayanışma Projesi`nin tanıtımı ve uygulama yönergesinin sunumu, projenin raporlanması ve takibi, aile ziyaretleri ilkeleri ve yapılan aile ziyaretlerinden örnekler başlıklı sunumlar ile devam etti. Toplantı sonunda, uzman ve uygulayıcı kuruluşların görüş, değerlendirme ve katkıları alındı. Toplantıda temsilcilerimiz Av. Vildan Şimşek ve Av. Nuray Ergin, Soma davalarının hukuki ve cezai süreci ve BİLKA`nın sağlayacağı hukuki destek ile ilgili bilgilendirme yaptılar. Toplantı uzman ve uygulayıcı kuruluş temsilcileri tarafından yönergenin imzalanması ile sona erdi.