Diyanet-Sen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programı

Diyanet-Sen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programı
Diyanet-Sen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Memur-Sen`e bağlı Diyanet-Sen sendikası Üsküdar`da Kız Kulesi Restoran`da bir kahvaltı düzenledi. Kahvaltıya konuşmacı olarak Başkanımız Av. Alev Sezen ve Yönetim Kurulu Üyemiz Psk. Meryem Kulaber Demirci davet edildi. Programa Genel Sekreterimiz Selma Çakır`da iştirak etti.

Selamlama konuşmalarının akabinde söz alan Başkanımız BİLKA`nın çalışmalarını aktararak başladığı konuşmasında, 8 Mart`ın tarihçesi, dinlerde kadının yeri, İslamiyet’te kız çocuğu, kadın ve annenin durumu, dünyada ve Türkiye’deki kadın haklarının gelişim süreci, kadın STK`ların durumu, niteliği ve yaklaşımlarından bahsederek ülkemizde yapılan kadınlarla ilgili düzenlemeleri değerlendirdi.

Konuşmasında gündeme gelen fıtrat tartışmalarına da değinen Av. Alev Sezen "...fıtrat dediğimiz de sadece erkeğin fiziki gücünden bahsetmemekteyiz, kadının da duygusal gücünden bahsetmekteyiz. Bunlar birbirini tamamlayan, bir makinenin çalışması için yerine oturması gereken dişliler gibidir. Her alanda algılarımızla oynandığı gibi (algı yönetimi, kavramlarla oynama, kavramların içinin boşaltılması) bu konuda da oynanmakta fıtrat diyince “erkek üstündür”ün düşünülmesi sağlanıp fıtrata karşı gelinmesi, en azından ağızlara alınmaması sağlanmaktadır. Yaratılış yerine evrime inananlar için durum böyle olsa da inanan insanlar için bu bir gerçektir ve toplumsal yapıdaki aksaklıklarda bu yönden bir yaklaşımın olmaması kendisini göstermektedir." dedi. Konuşmasını "Bizlere tabiri caizse uzun yıllardır atılan ve medya vasıtasıyla atılmaya devam edilen virüsleri yok etmemiz için bir formata ihtiyacımız var. Özgürlük ve özel hayat diye bu kelimelerin ilk hecesi olan “öz”den yani özümüzden bizi kopardılar. Yapılması gereken özümüze, inancımıza, değerlerimize, milli ve manevi duruşumuza, şuurumuza geri dönmektir. Bunu başardığımızda suyun yatağını bulması gibi her şey yerli yerine oturacaktır." diyerek tamamladı.

Psk. Meryem Kulaber Demirci ise konuşmasında kadının ülkemizdeki yerini hazırlamış olduğu bir slaytla ayrıntılı bir biçimde ortaya koydu. Akabinde kadının yer aldığı bir hikâye anlatarak sonunu katılımcıların tamamlamasını istedi. Katılımcılar hikâyenin sonunun ne olabileceği hakkında fikirlerini ifade ettiler. İnteraktif geçen bu aşamadan sonra Demirci bir şiirle konuşmasını tamamladı.

Diyanet-Sen yetkililerine BİLKA olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.