Gülser Anne`den Tavsiyeler-20 (6. Gün…)

Gülser Anne`den Tavsiyeler-20 (6. Gün…)
Gülser Anne`den Tavsiyeler-20 (6. Gün…)

Biliyor muydunuz, 40 yaş sonrası ve gençlik:)

Belki duymuşsunuzdur da dikkate almamışsınızdır.

1974-75 Eğitim ve Öğretim yılına kadar okullar 6 gündü, daha doğrusu beş buçuk gündü. Cumartesi günleri yarım gün daha okula giderdik, 2 teneffüs ve 3 dersimiz vardı. 13.00 gibi bayrak törenimiz olurdu. İlk, orta ve lise de bu şekildeydi. Bahçede toplanır, İstiklal Marşımızı okurduk. Normal bir süreç olarak yaşardık bunu. Çok normaldi çünkü postaneler, belediyeler, hastaneler, karakollar, askeriye... Kısacası bütün memuriyet birimleri cumartesi öğlene kadar mesaideydi.

Uzayan bitmeyen bir ders programı tablomuz vardı. Kolalı yakalar, mavi önlükler veya beyaz gömlekler, formalarımız, pantolon, tertemiz hazır olmalıydı. Bayrak töreni için bu temizlikte sıraya girmemiz gerekiyordu, derse girerken ki gibi cumartesi törenine de gözden geçirilerek gidiyorduk:)

Sonra birden, 1974 yılında cumartesileri okula gitmez olduk. Nasıl da bayram etmiştik:) Çünkü ara ara değil, hiç hesapta olmayan, hiç ummadığımız, beklemediğimiz bir gün tamamen bizimdi. Diğer bütün resmi daireler de kısa zaman içinde aynı tatil kapsamına alınmış, her yer cumartesileri resmi tatil olmuştu. Artık o günün sabahı geç uyanıyor, keyifle kahvaltı yapıyor, kendimizle ve ailemizle daha çok zaman geçiriyorduk. O gün için ailece program yapıyorduk :) Bize sonradan verildiği için alışana kadar çok kıymetliydi o yarım gün.

Şimdi sıradan bir tatil. Hesaplara katılmayan haftalık 2 tatil gününden biri.

Arada düşünüyorum da, cumartesileri çalışmak veya okula gitmek, günü daha da mı bereketlendiriyordu acaba? Daha mı kıymet bilmek ti? O kadar çok tatil günlerimiz var ki… Sonradan birleştirilen bayram tatilleri, arada 5 günlerle birleştirilen 2 hafta sonu tatilleri, kafadan tatiller, yaz tatilleri, senelik izinler, uydurma hastalık raporları...

Bize her gün bayram:))

Ne dersiniz, 1974 yılında alınan bu karar iyi miydi yoksa öğrenciler ve resmi daireler yarım gün daha olarak devam mı etmeliydi?

“Haayııırr” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, keyifli ve kolay şeylere çok çabuk alışıp uyum sağlıyoruz.

Aslında ben de sanki, böyle daha iyi der gibiyim…

Her gününüz en güzel tatili geçiriyormuş gibi mutlu olsun, sevgiyle...