Din ve Eğitim Paneli

Din ve Eğitim Paneli
Din ve Eğitim Paneli

Bağcılar Göztepe Mahallesi Merkez Kız Kuran Kursu, Halil İbrahim Bay Kız Kuran Kursu, Kazım Karabekir Kız Kuran Kursu, Hürriyet Mahallesi Yeni Camii Kız Kuran Kursu ve Beşiktaş Neşetağa Camii Kız Kuran Kursunun birlikte düzenledikleri panel Bağcılar Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Başkanımız Av. Alev Sezen, Prof. Dr. Mehmet Özşenel (Marmara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Hadis Ana Bilim Dalı öğretim üyesi) ve Doç. Dr. Ali Arslan’ın (Sakarya Üniversitesi Uygulamalı Sosyoloji Bölümü Ana Bilim Dalı öğretim üyesi) konuşmacı olarak yer aldığı panelin moderatörlüğünü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı (29. Mayıs Üniversitesi Kuran Araştırmaları Merkezi Bilim Kurulu üyesi) yaptı.

Dünya ikincisi ve Türkiye birincisi hafız Furkan Çınar’ın okuduğu Kur’an tilaveti ile başlayan panelde açılış konuşmasını Bağcılar Göztepe Mahallesi Merkez Kız Kuran Kursu idarecisi ilahiyatçı Hanife Bilgin yaptı. Ayrıca Bağcılar Müftü Vekili Kamil Abdullahoğlu da bir selamlama konuşması yaptı.

Av. Alev Sezen konuşmasına ilim ile ilgili ayet ve hadislerle başlayarak medeniyetimizde ilme ve eğitime verilen önemi gösteren tarihi örnekler verdi. Anayasada öngörülen zorunlu din dersi ile AİHM kararlarının bu yönde müfredata olan olumsuz tesirlerini dile getiren Sezen şu anda okullarda verilen din derslerini ve İmam Hatip Okullarını da değerlendirdi.

BİLKA’nın hazırladığı Akran Zorbalığı (Bullying) raporunda, zorba davranışı sergileyen çocukların %97 oranında ahlaki, vicdani duygular ya da dini bilgilerinin yeterli olmadığı sonucunun çıktığını belirterek bunun çok ciddi, üzerinde durulması ve gereğinin yapılması gereken bir veri olduğunu dile getirdi.

Av. Sezen Avrupa, Amerika, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi yurt dışındaki din eğitiminden, Müslümanlara ve Müslüman din adamlarına, camilere yapılan saldırı ve baskılardan da bahsettiği konuşmasını din eğitiminin ailede başlaması gerektiğinden ve ebeveynlerin örnek olmasının önemine ve etkisine vurgu yaparak bitirdi.

Panele Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk, Şube Müdürü Yusuf Özel, Diyanet-Sen 3. Bölge Başkanı Neslibey Özkan da dinleyici olarak katıldılar.