Yalancının Mumu

Yalancının Mumu
Yalancının Mumu

Yalanda çığır açmış bir millet olduk. Herkes, her an, her yerde yalan söyleyebilir. “Yalan söylemiyorum” diyen bile yalan söylüyordur. Allah (cc) Hac Suresi 30.ayetin sonunda "yalan sözden kaçının" buyuruyor.

Yine Nahl Suresi 105. ayette "Yalanı ancak Allah`ın ayetlerine inanmayanlar uydurur. İşte onlar yalancıların ta kendileridir." buyurarak yalanın ne kadar kötü bir şey olduğu anlatılıyor. Kur`an-ın birçok yerinde yalandan bahsedilir.

"En büyük günah yalan yere yemin etmektir" buyuruyor Peygamber Efendimiz. (Buhari)

Yine Peygamber Efendimiz başka bir hadiste şöyle buyuruyor "Münafıklığın alameti üçtür: Konuştuğu zaman yalan söyler, söz verdiği zaman yerine getirmez, emanete hıyanetlik eder" (Buhari,Müslim,Tirmizi,Nesai)

Yalan ile hayatımızı ne kadar idame ettirebiliriz? Nereye kadar yalan söyleyerek yaşayabiliriz? Yalan yüzüne nice aileler yıkılıyor, nice insanlar birbirlerine küs gidiyor, nice iş yerleri yalan yüzüne kapanıyor.

Küçük bir yalan diye başladığımız, beyaz yalan diye bahsettiğimiz nice yalanlar büyük yalanların, büyük yıkımların önünü açıyor.

Çocuklar ebeveynlerine, öğretmenlerine ve arkadaşlarına yalan söylüyor. Kişiler eşlerine, yakınlarına yalan söylüyor. İşçiler patronlarına, işverenler işçilerine, esnaf tüketiciye, tüketici herkese yalan söylüyor.

Sonu gelecek mi bu yalanların? Elbette gelmeyecek. İman aşkı verilmediği sürece çocuklarımıza, Allah sevgisi yoksa kalplerinde büyüklerin ne yalan bitecek nede diğer kötülükler.

Ufacık bir çürük zamanla çevresini de çürütür ve yok eder. Yalan da böyledir. Beyaz yalan dersin ve zamanla bu yalana alışırsın.

Babam vefat ettiğinde "Ben napıcam şimdi?" dediğimde "Alışırsın" dediler. Evet, 13 yıl oldu ben unuttum mu? Hayır. Ama onsuzluğa alıştım.

Her zaman söylediğim bir söz vardır: İyi şeyleri, İslami kuralları alışkanlık edinin. Namaz kılmak gibi. Kur`an okumak gibi. En önemlisi doğruluk gibi. Nasıl alışırsan öyle gidersin. Kötü huyları kötü şeyleri alışkanlık haline getirmeyelim İNŞAALLAH. Selametle kalın, selamette olun.