Öğren ve Öğret

Öğren ve Öğret
Öğren ve Öğret

Bu dünyaya boşuna gelmedik. Dert sıkıntı ne olursa olsun insan asıl amacını unutmamalı.

“ İnsan yeryüzüne Allah’ın halifesi olarak gelmiştir. ” Bakara Suresi 30. Ayetine mukabil sadece onun dinini öğrenmek, yaşamak, yaşatmak ve yaymak için bu dünyaya geldiğimizi unutmamalıyız.

Mülk Allah’ındır. Yani “ Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah’ındır.” Bakara Suresi 111. Ayette buyrulduğu gibi çalışıp mal mülk edinmek içinde gelmedik bu dünyaya.

Derler ya “ kefenin cebi yoktur. “

Yoldan sapmışları doğru yola çağırmak ve doğru dini öğretmek için bu dünyadayız.

Hz. Ali’nin çok güzel bir sözü vardır “Elif’i bilen bilmeyenin hocasıdır “

Her ne olursa olsun tek gayemiz bu olmalı. Bizlerde bu doğru yoldan saparsak vay halimize.

İlkemiz ÖĞREN ve ÖĞRET olmalı. Eğer bizler bu doğrultuda hareket edersek belki de her şeyi daha güzel görüp, daha güzel yaşarız. Dünya gözümüzde daha farklı görünür. O zaman bu dünyayı bir mal mülk kazanılan bir yer değil de ahirete hazırlık yapılan bir yer olarak görürüz ve işlerimiz daha kolay olur.

Belki de bizde eksik olan tek şey ÖĞREN ve ÖĞRET ilkesine uymamamız.

Sadece dünya malı biriktirip canımız isteyince bu dinle ilgili bir şeyler yapmakla bu yükümlülükten kurtulamayız. Çünkü bu din canımızın istemesiyle ilgili değil her ihtiyaç olduğunda kendimizi bu yolda çalışırken bulmalıyız. Ancak hedefe böyle ulaşabiliriz.

Hedef belli, yol belli, uygulayıcı belli. Peki, olmayan nedir? UYGULAMAK.

Hedefi tam isabet ettirmek için ÖĞREN ve ÖĞRET ilkesini iyi belleyip, iyi vurmak gerekir.

Sevgili peygamberimiz şöyle buyuruyor;” İzin verilen zenginlik Allah’ı anan bir dil, minnettar bir gönüldür.”

Tokluk ve açlık sadece midenin doyması veya aç kalması değildir. Aklın, mantığın, beynin doyması, nefsin, vicdanın veya insanlığının doyması veya aç kalmasıdır. Bunların aç kalması midenin açlığından daha kötüdür.

Aklını doyuramazsan Allah’ı bulamazsın.

Vicdanını doyuramazsa, insanlığını bulamazsın.

Nefsini doyuramazsan, Allah’ı unutur yalnız kalırsın.

Peki, bu doygunluk nasıl olur ve ne yapılması gerekir; Buna bir ayet ile karşılık verelim Zariyat Suresi 56. Ayet “Ben insanları ve cinleri beni bilsinler ve bana ibadet etsinler diye yarattım“

Şu durumda sadece ahiret için ve sadece dünyada din için mi çalışmalıyız. Yine peygamberimizin çok güzel bir sözüyle bu duruma bir açıklık getirelim “hiç ölmeyecek gibi dünya için yarın ölecek gibi ahiret için çalışınız.” buyuruyor.

SELAMETLE KALIN SELAMETTE OLUN