Hayatımızın Merkezi

Hayatımızın Merkezi
Hayatımızın Merkezi

“De ki: Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm hep âlemlerin Rabbi olan Allah içindir.”

Her şeye besmele ile ve her güne namaz ile başlayalım ki günümüzde gönlümüzde rahat ve huzurlu olsun.

Namaz kılmak hayatımızda yaptığımız en anlamlı ve en güzel davranıştır.

Hayatımızdan namazı çıkarmayalım ki yoldaşımız ve arkadaşımız olsun.

Namaz insanı Allah’a yakınlaştırır.

Namaz insanı huzurlu eder.

Namaz insanı çıkılmayacak zannettiğimiz her derdin içinden çıkarır.

Hayatımızdaki sıkıntılardan ve boşluklardan kurtarır namaz.

Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette namaz ile beraber zekâttan bahsedilir. Bakara suresi 277. Ayette olduğu gibi. “ İman edip iyi işler yapan, namazı dosdoğru kılıp zekâtı verenlerin Rableri katında elbette mükâfatları vardır. Onlara hiçbir korku olmadığı gibi, onlar mahzun da olmaz.”

Bu ve buna benzer ayetlerden de anlıyoruz ki aslında iman ve ibadetler bir bütündür.

Bir kişinin sürekli mescide gittiğini görürseniz o kişinin imanına şahit olun “ (Tirmizi, İman bahsi,8)

Kim istemez ki sevdiği ile özel buluşmak, konuşmak, sohbet etmek. Bizler sürekli Allah’ı nasıl sevdiğimizi anlatmaya çalışırız. Aslında buna hiç gerek yoktur. Niye biliyor musunuz? Bu sorunun cevabını sevgili Peygamberimizden dinleyelim. “Muhakkak ki sizden biri namaz kılarken (aslında) Rabbi ile özel olarak konuşmaktadır.” (Buhari, salat bahsi, 36) Buyuruyor Peygamberimiz. Rabbim kendisine yakınlaşmak için biz kullarına o kadar kolaylıklar vermiştir ki, bizler bazen bunları göz ardı ediyoruz. Sadece yapacağımız şey inanmak ve yerine getirmek.

Ama bizler hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için çalışıyoruz sanki hiç ölmeyecekmiş gibi ahiretimizi unutuyoruz. Dünya işlerine o kadar dalıyoruz ki sürekli yapmamız gereken namazı bile erteleyebiliyoruz.

İnsanın bazen sevdiğine sevdiğini söylemesi yetmez. Onu inandırmak için karşısındakine sevdiğini bir şeyler yaparak anlatmak ister. Bazen bir hediye olur, bazen güzel bir söz olur. Böylelikle sevdiği bilir kendisini sevdiğini.

Bizler dünyalık sevgiler için neler yapıyoruz. Ne fedakârlıklar yapıyoruz. “Öldükten sonra insanların seni bu kadar çabuk unutacaklarını bilseydin sadece Allah’ı razı etmek için uğraşırdın.” sözünü duyduğumdan beri bizlerin bu hayatımızı birilerinin gönlünü yapmak ya da birilerini memnun etmek için yaşamışız diye düşünmeden edemiyorum. Ölüm sadece gerçek hayata bir geçiştir ve bu hayatta razı etmek için uğraştıklarımız gerçek hayatta dönüp bakmayacak bile bizlere.

Namaz, namaz ve namaz. Hayatımızın merkezine oturtturalım inşallah. Önceliğimiz Allah’ı kendimizden razı etmek olsun inanın gerisi çok kolay geliyor. Hayat çok da zor değilmiş diyorsunuz.

SELAMETLE KALIN SELAMETTE OLUN