Yüzleşmek

Yüzleşmek
Yüzleşmek

Ölüm korkusu herkeste vardır bunu inkâr etmiyoruz yok diyende yalan söylüyordur inanın.

Asıl mesele bu korkunun sebebi. Nasıl atlatılır ya da insan kendisini ölüme nasıl hazırlar.

İç benliğimizdeki bu korku ile nasıl yüzleşiriz. Yüzleşelim derken kabadayılık yaparak Allah’a asi gelmek anlamında değil tabi.

Gerçek bir kul olmak.

Ölüm ile yüzleşmeye hazır olmak buna bağlı. Her ibadetimizi yerinde ve düzenli yapmak. Ve en önemlisi iyi ve ahlaklı bir insan olmak.

Maun suresi 4. ayette geçen “Vah o namaz kılanların haline.” Ayetinin bahsettiği insanlardan uzak olmak ve bu şekilde bir yaşam sürmekten, bu gibi insanlarla beraber olmaktan Rabbim bizleri muhafaza etsin.

İman ve ahlak. İşte iki önemli konu. İkisi de aynı anda ve aynı mertebede olmalı. Ne biri birinden az nede biri diğerinden zayıf. Birbirini besleyen, birbirine destek olan iki şey.

Hakkın emrettiği ve kitabında buyurduğu gibi bir kul olabilmek bu ikisine bağlı.

Ancak bu ikisi bizi ölüme hazırlar ve ölümün güzel yüzünü, Rabbimize ulaştıran, ona kavuşturan tarafını bize gösterir. İnsan sevdiğine gitmekten işte o zaman korkmaz.

Ölüm ile yüzleşmeden önce dünyanın bir oyun ve eğlenceden ibaret olduğunu (Enam-32) daha iyi anlar, Rabbe iyi bir kul olmak, Resule iyi bir ümmet olabilmek ve insanlığa hayırlı işler yapabilmek için çalışır ve çabalar isek önümüzdeki tüm engellerin kalkıp yolların açıldığını göreceğiz emin olun.

Ölümün yokluktan varlığa bir geçiş olduğunu anlayabilmek, dünyanın geçici olduğunu kavrayıp ona göre bir hayat sürebilmek, Hak davada Hakkı savunanlardan ve yaşayanlardan olabilmek duası ile.

SELAMETTE OLUN SELAMETLE KALIN