Uyuşturucu Paneli

Uyuşturucu Paneli
Uyuşturucu Paneli

MADDE BAĞIMLILIĞI VE SOSYAL YAŞAM BİLİNCİ

Şile Kaymakamı Erdoğan Ülker`in himayesinde, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu`nun desteğinde, Bizim FM Radyosunun ve BİLKA (Bilge Kadın Araştırma Merkezi) katkılarıyla, Şile Gündem Gazetesi tarafından Şile Grand Hotel`de "Madde Bağımlılığı ve Sosyal Yaşam Bilinci" konulu bir Panel tertip edildi.

Gazeteci Ömer Faruk Ketenci`nin yöneticisi olduğu panele; BİLKA ((Bilge Kadın Araştırma Merkezi) Başkanı Av. Alev Sezen, tiyatro ve sinema sanatçıları Peker Açıkalın ve Betül Arım, Hukuk felsefesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Vecdi Aral ve Sosyal hizmetler danışmanı Murat Çuhadar panelist olarak katıldı.

Panelin protokol konuşmalarında Şile Kaymakamı Erdoğan Ülker, Şile`de ele geçirilen uyuşturucu maddelerden, terör ve PKK`nın uyuşturucu kaçakçılığındaki rolünden bahsetti.

Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ise belediye olarak her zaman böyle sosyal programları desteklediklerini belirtti.

BİLKA Başkanı Av. Alev Sezen de "Uyuşturucu madde kullanımı insanlara olduğu kadar toplumları ve ülkeleri de etkiliyor. Dış güçler, ajanları ve mafyalar eli ile ülkelerde uyuşturucu ticaretini yönetip kullanımın hızla yayılmasını istiyorlar. Amaçları sadece kazanç elde etmek değil gençleri dejenere ederek o ülkelerin yok olmasını da sağlamak. Bu bir soğuk harp uygulamasıdır.

Uyuşturucu madde kaçakçılığının dünyadaki piyasa değeri yaklaşık 600 milyar dolardır. Şu anda internetten dahi uyuşturucu satışı yapılmaya başlanmıştır. Hedefleri başıboş insanlar ve çocuklardır.

Türkiye, Asya`dan Avrupa`ya kaçırılan uyuşturucunun bir numaralı geçiş noktasıdır. Son yıllarda sadece transit ülke olmaktan çıkan Türkiye, üretici-işleyici-ihracatçı statüsüne geçmiştir. İstanbul ise uyuşturucu trafiğinde kavşak şehir olarak gösterilmektedir. Uyuşturucu kaçakçılığında, Yüksekova, Başkale, Van güzergahı önemli bir rol oynamakta ve Türkiye üzerinden Batı`ya geçen uyuşturucunun büyük bölümü bu güzergahtan girmektedir.

Terör örgütü PKK, gelirinin büyük bölümünü uyuşturucu ticareti, insan kaçakçılığı, kara para aklama, haraç gibi organize suç faaliyetlerinden elde etmektedir. Avrupa`daki uyuşturucu pazarını bölüşemediği için Avrupa`daki mafya örgütleri ile çatışan PKK aynı zamanda elde edilen kazancı alıp kaçan kendi hesaplarına geçen militanları ile de çatışmaktadır." dedi.

Sırf bu panel için Edremit-Akçay`daki çekimlerini bırakıp Şile`ye gelen Peker Açıkalın ise "Taşıdığım sosyal sorumluluk gereği bu gibi konularda çağrıldığım her yere gidiyorum. Doğudaki bölgelere dahi gidiyorum.

Ben oynadığım rollerde çocuklara ve gençlere olumsuz örnek olabilecek davranışlar var ise senaryo yazarı ile görüşüp değiştirmeye çalışırım. Mesela; Gaffur`un elinde bıçak tutma sahnesi var ise özellik ile küçük çocuklarda özenir eline bıçak alır bu şekilde koşup oynarken düşüp kendisine bir zarar verebilir veya karşısındakilere bir zarar verebilir diyerek senaryo yazarı ile görüşüp değiştirmelerini isterim.

Ben iki kız babasıyım. Baba olmanın sorumluluğunu taşıyorum. Çocuğumun sınıfındaki bütün öğrencileri de kendi çocuğum gibi görüyorum.

Babam “oğlum gel seni bir öpeyim” dediğinde “ya baba ben koskoca adam oldum ne öpeceksin” derdim. O da bana “çocuğun olunca anlarsın” derdi. Şimdi onu anlıyorum.

Uyuşturucu satıcıları ucuza alıp pahalıya satarlar. Mesela; içinde 20 tane hap olan uyuşturucu ilaçları 10 liraya alır sonra 3 yada 4 tanesini gençlere 20 liradan satarlar.

Ecstasy müzik eşliğinde kullanılır, sesler, renkler, ışıklar daha farklı gözükür ve gençler o atmosferde uçarlar. Avrupa`da bu çok yaygındır. Akineton ise çok farklıdır en az 5-6 gün insan hiçbir tepki vermeksizin bir heykel gibi donar kalır. Gençlere ecstasy diye akineton veriyorlar.

Anne baba çocuğunun uyuşturucu kullandığını anlar. Anlamaması mümkün değil. Çocuk televizyon seyrederken birden gülme krizine tutuluyorsa veya günlerce hiçbir tepki vermiyorsa bu durumu fark etmemek mümkün değildir.

Ben uyuşturucu kullanmadım bunları duyduklarımdan biliyorum." dedi.

Betül Arım , ailelerin çocuklara iyi davranmasını, aralarında iyi bir iletişim kurulmasını öğütledi.

Prof. Dr. Vecdi Aral , bir felsefeci olarak, felsefi anlamda benlik üzerinde durdu.

Murat Çuhadar , Şile`de yakalanan uyuşturucu miktarındaki artışa dikkat çekti.


BİLKA`nın hazırlamış olduğu uyuşturucu slaytının da gösterildiği panelde yapılan konuşmalarda konunun önemi ve ciddiyeti bir kere daha ortaya konuldu.