Doç. Dr. Ayşen Gürcan Televizyon Aileyi İnşa Mı Ediyor İmha Mı?

Doç. Dr. Ayşen Gürcan Televizyon Aileyi İnşa Mı Ediyor İmha Mı?
Doç. Dr. Ayşen Gürcan Televizyon Aileyi İnşa Mı Ediyor İmha Mı?

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Müdürlüğü Genel Müdürü Doç. Dr. Ayşen Gürcan "Televizyon Aileyi İnşa Mı Ediyor İmha Mı?" konulu bir konuşma yaptı.

Kadın çalışanların medya sektöründe varlık gösterirken karşılaştıkları sorunlarıçözümlere kavuşturmak, hakim medya diline ilişkin alternatif düşünceler üretmek, yeni bir dil ve inşai tavır oluşturmak amacı ile medyada çalışan kadınlar tarafından kurulan Medyasofa`nın programına BİLKA`da davet edildi.

Başkanımız Av. Alev Sezen ve Yönetim Kurulu Üyemiz Selma Çakır`ın katıldığı programda Ayşen Gürcan ASAGEM`in çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Rol modelleri konusunda aile bireylerinin yerini ekranlardaki dizi kahramanlarının aldığını, bunun aile fertlerindeki eksiklikten kaynaklandığını söyleyen Doç.Gürcan, ‘Medyayı suçlamak yerine rehabilite etmek gerekiyor.’ diye konuşan Doç. Dr. medyanın olumsuz etkisini azaltma konusunda izleyicilere de ciddi bir sorumluluk düştüğünü hatırlattı. Doç. Gürcan ‘İzleyenin özdenetim becerisi olmalı, medya okur yazarlığı gelişmiş olmalı. Tıpkı okur-yazarlık gibi teknoloji okur-yazarlık konusunda da eğitim verilmesi gerekiyor.’ dedi. İzleyicilerin medyayı besleyen reklamverenler ve finans kaynaklarına baskı yapması gerektiğine dikkat çeken Doç.Gürcan, seyircilerin rahatsız oldukları programlar konusunda yapımcı ve reklamverenlere tepkilerini göstermeleri gerektiğini söyledi.

Medya sektöründe tıp mesleğinde olduğu gibi yüksek meslek etiği ve sosyal sorumluluk anlayışı olması gerektiğinin altını çizen Doç. Gürcan, ‘Yayıncılar kendi ailelerine program yapıyormuşcasına hassas davranmalı’ diye konuştu. Bu noktada herkesin değer yargılarında farklılık olduğunun hatırlatılması üzerine Doç.Gürcan ‘Her insanın değeri vardır. Ancak kavramlarda ortaklık kurulamıyor. Bu yüzden ilkelerimiz olmalı, ölçü koymak zorundayız yoksa baş etmek zor.’ şeklinde konuştu.

Medyasofa Grişim Grubu Başkanı Saniye Öztürk deaçılış konuşmasında grubun çalışmaları hakkında bilgi verdi.