TV NET`te Sivil Bakış Programında Anayasa Değişikliklerini Değerlendirdik

TV NET`te Sivil Bakış Programında Anayasa Değişikliklerini Değerlendirdik
TV NET`te Sivil Bakış Programında Anayasa Değişikliklerini Değerlendirdik

Başkanımız Av. Alev Sezen TV NET`te Ayhan Ogan`ın yönetip Yusuf Öcalan`ın moderatörlüğünü yaptığı "Sivil Bakış"programında Anayasa değişikliklerini değerlendirdi.

Emekli Başsavcı Av.Reşat Petek ve Baro Başkan adaylarından Av. Satılmış Şahin`in dekonuşmacı olduğu açık oturumda Anayasa değişiklikleri bütün yönleri ile ele alındı.Üç bölümden oluşan programın son bölümünde seyirciler de konuşmacılara sorular yöneltti.

Av. Alev Sezen konuşmasında "İhtilallerin bile postmodern hale geldiği bir zamanda hala darbe anayasası ile yönetilen bir ülkede yaşıyoruz. 1982 Anayasası 177 madde ve Geçici 30 maddesi ile yamalı bir bohça gibi duruyor. Bugüne kadar 16 defa değişiklik yapılmış ve 85 maddesi ile başlangıç metninin bir bölümü değiştirilmiş. En son Anayasa değişikliği ile de 30 maddesi değiştirilmek isteniyor. Bu süreçte iktidar ve muhalefetin, Meclis dışında kalan partilerin,STK’ların değişik yaklaşımları ve beyanları oldu.

Ülkemiz insanı tam demokrasiyi sağlayacak, milletin sesini dile getirecek sivil bir anayasayı hak ediyor. Bürokratik kurumlar ile millet iradesine geçit verilmeyen, yasakçı bir zihniyet ile yapılmış olan Anayasamız tümü ile değişmelidir. Bu bir parti meselesi değil memleket meselesidir. Her fırsatta milleti temsil ediyorum diyen partiler milletin çıkarlarını gözeterek bu konuda uzlaşmasını bilmeliler.

Yapılan değişiklikler yetmez. Hukukta normlar hiyerarşisi vardır. En üstte Anayasa olmak üzere, Kanunlar, Kanun Hükmünde Kararnameler, Tüzükler, Yönetmelikler şeklinde bir sıralama vardır. Anayasanın bir bölümünü değiştirdiğinizde diğer bölümü farklı bir zihniyetin ürünü olarak kalıyor. Anayasa kendi içinde uyumsuz bir hal alıyor. Anayasaya dayanarak yapılan diğer düzenlemeler de farklı ülkelerden alındıkları yetmiyormuş gibi (Ör: Medeni Kanunumuz İsviçre’den, İcra İflas Kanunumuz Almanya’dan alınmıştır) kendi içerisinde de anlayış farklılıkları meydana getiriyor. Tümü ile yenilenmiş bir Anayasa ile bu Anayasanın ışığında hazırlanmış kanunlara ihtiyacımız var." dedi.