Ulusal Medyada Çalışan Kadınların Medyadaki Yeri ve Sorunları

Ulusal Medyada Çalışan Kadınların Medyadaki Yeri ve Sorunları
Ulusal Medyada Çalışan Kadınların Medyadaki Yeri ve Sorunları
Bilge Kadın Araştırma Merkezi (BİLKA), üstlendiği görevin bilinci ile şimdiye kadar el atılmamış bir konuda yeni bir proje gerçekleştirdi.

BİLKA`nın hazırlayıp uyguladığı ``Ulusal Medyada Çalışan Kadınların Medyadaki Yeri ve Sorunları`` ile ilgili anket çalışmasında Prof. Dr. Ali Rıza Abay danışman olarak yer aldı.

Proje KoordinatörüNilüfer Akçetin çalışmalarını Dilşat Özer Kestevur ile birlikte yürüttü.

Medyada işe alımlarda cinsel ayırım yapılıyor mu?
Medya çalışanları üzerinde yasaklar/baskı var mı?
Medya mensubu kadınlar çalıştıkları kurumlardan memnun mu?
Ulusal medyada çalışan kadınlara mobbing (psikolojik taciz)ve cinseltacizuygulanıyor mu?
Medya sektöründe torpilin etkisi ne kadar?
Haberlerin doğruluk oranı nedir?

gibimedya mensuplarını,medya sektörünü ve tüm toplumu ilgilendiren sorulara cevap getiren ve bunları temellendiren çalışma 156 denek üzerinde gerçekleştirildi.

Basın toplantımız Kadıköy Belediyesi Brifing Salonunda yapıldı.

Basın toplantımızda Başkanımız Av. Alev Sezen "Medya sorumlu ancak bir o kadar da sorunlu bir sektör. Prezantasyon için kadınlar, yönetim kademeleri için erkekler tercih ediliyor. Yönetim kademesi açısından erkek egemen bir sektör. Kadının adı yok. Kadın her türlü zorluğa meslek aşkı sebebi ile dayanıyor. Atamalarda kadının cinsiyeti, evli ve çocuk sahibi olması karşısına hep bir engel olarak çıkıyor.

Mobbinge maruz kalarak kariyer yapması engelleniyor.

Kıyafeti yönünden de hiç farketmiyor başörtülü olduğu içintepki alanda var başı açık olduğu içinde. Başörtülü çalışanların bir şikayeti de çalışılan kurumunun "başka yerde çalışamazsın" diyerek sömürüyü arttırması.

Cinsel tacizin çıkanorandan daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Cinsel suçlar kapalı yer suçları olduğu için dile getirilmesi çok zor. Cinsel tacizin dışında deneklerimizceflörtöz tacizden de bahsedildi ve flörte olumlu cevap verenlerin daha çabuk ilerlediği dile getirildi.

Bu çalışma sektöre ait,kişisel yakınmalar gibi gösterilmekistenen, bir kısım sorunun ilmi bir zeminde ispatlanmasını sağlamıştır. Ayrıca haber doğruluk oranı, torpil, baskıgibi bir kısımtablolar daha önce tahmin dahi edilemeyen sonuçları içermektedir." dedi.

Anket ile ilgili tabloları burayı tıklayıp indirebilirsiniz.

Tabloların İngilizce tercümesiniburayı tıklayıp indirebilirsiniz.