Atölye Çalışması (Prof. Dr. Nevzat Kor)

Atölye Çalışması (Prof. Dr. Nevzat Kor)
Atölye Çalışması (Prof. Dr. Nevzat Kor)

Merkezimizde üyelerimize yönelik olarak gerçekleştirdiğimiz atölye çalışmamızda Danışma Kurulu üyemizProf. Dr. Nevzat Kor"Bosna Direnişi ve Aliya" temalı eğitim verdi.

Birlikte yapılan kahvaltıdan sonra atölye çalışması başladı.

Saraybosna Üniversitesinin kurucusu ve mütevelli heyeti başkanlarından olan Kor, vefatının 10. yıl dönümünde Aliya İzzetbegoviç`i doğumundan vefatına kadar en özel ayrıntılar ile anlattı. Saraybosna Üniversitesinin asıl kurucusu Aliya`dır diyen Kor üniversitenin kuruluş hikayesini, bu süreçte yaşanan zorlukları bizlere aktardı.

Boşnakların nüfusu ile doğru orantılı olmayan temsil durumu, Mostar Köprüsünün bulunduğu yere dikilen devaca haç, Bosna direnişinde yaşananlar, Bosnalı kadınlarınuğradığı ağır işkenceler, pazaryerlerinin bile bombalanması, yaşlı bir teyzenin evinden havaalanına açılan tünel, Aliya`nın defalarca öldürülmek istenmesi,ABD ve Avrupa`nın tutumu ve Sırplara yaptığı yardımlar bizleri derinden etkiledi.

Fatih Sultan Mehmet Han`ın "benim elim gayrimüslimleri taciz edenin ensesinde" dediği fetva halen Bosna`da.

Yugoslavya ordusu Avrupa`nın en büyüküçüncü ordusunaSırpları almışlar ve Sırplar gözünü kırpmadan Boşnakları katletmiş. Sırplar çok önceden bu katliamları planlamışlar. Bosna katliamı sırasında herkesin dikkatini çeken olaylardan birisi şu olmuş. Şehrin etrafından şehre yapılan atışlarda bombalar hep Müslümanların evini yok ediyor Sırpların evine hiçbir şey olmuyormuş, meğer Sırplardaha önceki gizlianlaşmaları üzerine bahçelerine üçer tane çam dikmişler,çamlar ile kendi evlerini ayırmışlar.

ÖZGEÇMİŞ (Prof. Dr. NEVZAT KOR)
1933 Aydın doğumlu, ilkokulu Aydın’da okuduktan sonra İzmir’e taşındı. 1957 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü bitirdi ve aynı üniversitede asistan daha sonra doçent olarak öğretim üyeliği yaptı. Türkiye’de çevre mühendisliğinin kurulmasına ilk öncülük eden isimlerden biri. Akademik camianın gelişmesine yönelik önemli araştırma ve projelerde bulunmuş, ayrıca ülkenin çevre sorunlarına yönelik etkili çözümler üreten çalışmalar gerçekleştirmiştir. Şuan emekli, kendisine ait bir mühendislik bürosunda çalışmalarına devam etmekte ve Çamlıca’da yaşamaktadır.