Atölye Çalışması (Dr. Mehmet Yavuz)

Atölye Çalışması (Dr. Mehmet Yavuz)
Atölye Çalışması (Dr. Mehmet Yavuz)

Dr. Mehmet Yavuz’un eğitimci olduğu atölye çalışmamızda “Tarihi İstanbul’da Şehirleşmenin Serüveni” konusunda eğitim verildi.

Çok verimi geçen çalışmamızda Dr. Mehmet Yavuz anlattıklarıyla yaşadığımız İstanbul hakkında aslında ne kadar az bilgiye sahip olunduğunu gösterdi.

M.Ö 300.000 yılına dayanan geçmişi ile büyük mücadelelere, yıkımlara, fethe şahit olan güzel İstanbul’un ilk yerleşim yeri haline gelmesinden bugüne kadar olan süreçteki yapısı farklı yönleri ile ortaya konuldu.

ÖZGEÇMİŞ (Dr. Mehmet Yavuz)

1989 yılında Hatay / İskenderun’da doğdu. Aslen Gazianteplidir. 12 yaşındayken ailesiyle İstanbul’a taşındı. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümündeki Lisans eğitiminin ardından Halkbilim alanında “İslâhiye- Kabaklar Köyü Halkbilim Araştırması” adlı teziyle doğu Toroslardaki Türkmen kültürü üzerine yüksek lisans (2012),“Tarihi İstanbul’un Monografik Yapısı” teziyle Bartın Üniversitesinden Türk Halkbilim alanında doktor oldu (2018).

Üniversite yıllarından beri birçok dergi ve gazetede haber, kültür-sanat ve kitap eleştirileri, Civilacademy, Milli Folklor gibi ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde bilimsel makaleleri yayınladı.

Fatih dönemi İstanbul’u, Vakıf kültürü, Türkmen gelenekleri ve Halk kültürünün çeşitli ögeleri üzerine akademik araştırmaları olan Yavuz iyi derecede Osmanlı Türkçesi, İngilizce, orta düzeyde Arapça ve Farsça bilmektedir.


Evli ve bir kız çocuk babası olan Yavuz, Yıldız Teknik ve Beykent Üniversitelerindeki akademik çalışmalarının yanı sıra 2016 yılından beri İSKAD (İstanbul Tarih Kültür ve Medeniyet Araştırmaları Derneği) Genel Sekreterliği görevini yürütmektedir.