Hatasız Kul Olmaz

Hatasız Kul Olmaz
Hatasız Kul Olmaz

Aklımız ermeye başlamadan öncesinden bu yaşımıza kadar hep mükemmeliyetçilik içinde yetiştik.

Anne, baba, aile, eğitimcilerimiz sürekli hatasız büyümenin ve doğru yolda dosdoğru gitmenin çarelerini arayıp durmuşlardır.

Hâlbuki şu gerçeği hep atladılar ve atlıyoruz. Hatasız kul olmaz. Biz insanlar hata yaparak doğruları öğreniriz. Doğrular maalesef ki söylenerek veya öğretilerek hayatımıza yön vermez, veremez. Yaşayarak ve hata yaparak hataları görür ve düzeltiriz.

İnsan yaptığı hatalarından geri dönebilir. Dönmeli de. Çünkü insan hata üzerine yaratılmıştır. Hatasız insan olmaz. Hatasız kul olmaz. Yaratılanların içinde sadece peygamberler hatasızdır. Hatalardan beridir.

Yaptığı hatada ısrar eden insan şeytanın kuklası olmuştur. Şeytan ne isterse yaptırıyordur ona. Artık nefsinin kölesi olmuştur. Nefis ne isterse yapıyordur. Bu hatalarına rağmen hala hata yaptığını kabul etmeyen, günaha girdiğini kabul etmeyen insan isyandadır ve kurtuluşu yoktur.

Hata yapıp da bu hatasından ve günahından dönen insan ise tövbe edip Allah’tan affını ister. İşte kurtuluş bu tövbededir. Sanki Rabbim onu hiç hataya ve günaha bulaşmamış gibi kabul eder. Tövbesiyle beraber sanki yeni doğmuş gibi günahsız hatasız hayatına devam eder.

Şu da bir gerçek ki yaptığımız hatalardan sadece tövbe etmek ve af dilemek yerine Allah’ı bizden memnun etmeye uğraşmak ve onun rızasını kazanmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Biz bu dünyaya imtihan için geldik. Yapılan hata ve günahlar bu imtihanın bir parçasıdır. Önemli olan bu hata ve günahlarda daim olmayıp hatadan ve günahtan dönmektir.

Eğer hiç hata yapmazsak veya günah işlemezsek bu hayat imtihan olmaktan çıkar ve olağan hale dönüşür.

Kişinin yaptığı hata kişiyi bağlar İslam’ı değil. Yaptığı hata o kişinin imtihanıdır. Karşısındakinin değil.

Rabbim hata ve günahlarında ayak diremeyen kullarından eylesin bizi.

“Biz insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık.” İsra Suresi 13. Ayet.

Bu ayet bize yol gösterici ve ufkumuzu açıcı olması ve doğru yoldan ayrılmamak ve hatalarımızla zamanında yüzleşmek ve bu hatalarımızı devam ettirmemek duası ile.

SELAMETTE OLUN SELAMETLE KALIN