Döndü SAYDAM

Döndü SAYDAM
Döndü SAYDAM Görüşme Tarihi: 11.12.2007

Özgeçmişi:

1919 yılında Amasya`da doğan Döndü Saydam nüfusta 1929 doğumlu olarak gözükmekte. Babasının eve kuma getirmesi üzerine annesi evi terk etti ve üvey annesi de kendisi ile hiç ilgilenmedi. Ancak üvey annesinin çocukları olunca onlarla birlikte kendisi de nüfusa kaydoldu. Dedeleri yıllar önce Gürcistan-Batum`dan Türkiye`ye göçtüler. 4 kız kardeşler. 13 yaşında iken üvey anne baskısından ve dayatmasından 40 yaşında bir adam ile evlendirildi. Bu evlilikten 10 çocuğu oldu. Şu an 5 erkek 3 kız olmak üzere 8 çocuğu hayatta. 29 torunu, 26 torununun çocuğu, 5 torununun torunu vardır. 1982 yılında eşi rahmetli oldu.
İlginç Veya Unutamadığı Bir Anısı:

“Bir gün ormana giderken eşeğin bir heybesine çocuğu diğer heybesine azığımızı koydum. Ortasına da kendim oturdum. Biraz yol aldıktan sonra eşek huysuzlandı. Eşeğin önüne çıkan bir yılan onu huysuzlaştırıp bizi üzerinden düşürmesine vesile oldu. Düştükten sonra yaklaşık 50-60 metre yuvarlandık. Durduğumuzda kalkıp çocuğumu aradım ve onu bulduğumda şükürler olsun ona birşey olmamıştı. Fakat belimde müthiş bir acı vardı. O acıyla tekrar köye geri döndüm. Kayınvalide ve kayınpederime belimdeki acıyı, ağrıyı söyledim. Dikkate bile almadılar. Bana “Sen bize masraf mı açıyorsun, ne kadar canın tatlıymış” dediler. Beni doktora götürmediler. Uzun bir dönem bu acıyla yaşadım. Daha sonra öğrendik ki belimde bir kemik kırılıp başka bir yerden kaynamış.”
Nasihat :

“Küçükler, gençler büyüklerine karşı saygılı olsun. Büyüklerde küçükleri sevsinler, onlara önem ve değer versinler. Bizim dönemimizde olduğu gibi gençler çok eziyet çekmiyorlar. Gençler bu zamanın kıymetini bilsinler. İyilik etsinler. Kimseye zulmetmesinler.”

Röportaj: Hanife Bilgin