Lütfiye İŞKEN

Lütfiye İŞKEN
Lütfiye İŞKEN Görüşme Tarihi: 24.05.2010

Özgeçmişi:

1930 yılında Ceyhanda dünyaya geldim. Anamın ve babamın en büyük çocuğu bendim. Benden küçük iki kardeşim daha vardı ilk okul 3. sınıfta okurken babam öldü. Babam ölünce babası olmayan kız okumaz diye okuldan çıkardılar. Annem babam öldükten sonra bir daha hiç evlenmedi. Bizi büyüttü , beni 18 yaşımda hiç tanımadığım bir adama verdi.

Böylece ben evlendim ve hiç tanımadığım bir ailenin içine gelin gittim. Evlendiğim adamında ana ve babası ölmüş onuda büyük abisi büyütüp evlendirmiş. Ben büyük abisinin oturduğu fakat eşimin babasına ait olan eve gelin gittim. Evde sadece eşimin abisinin sözü geçiyordu ve 15 kişilik kalabalık bir aileydik.
2 sene sonra kocamın annesine ait olan eve taşındık ve o evde kocamın öz abisi olan kaynım gil ile 10 yıl 2 oda 1 mutfak evde beraber oturduk. Daha sonra onlar yeni ev yaptırıp ayrıldılar. Fakat 60 yıllık evlilik hayatımda hala biz iki elti kocalarımız öldüğü halde yan yana evlere iki kardeş gibi yaşarız.

Eltimin 6 benim 5 çocuğum oldu. En mutlu günlerim torunlarımın büyüme zamanları ve bana babaanne diye çağırmaları oldu. 6 torunum oldu ilk torunumu 20 yaşında kaybettim. Şu anda 5 torunum var ve 2. torunum evli . şimdi eğer torunumum çocuğu olursa onu dünya gözü ile sevmek istiyorum.
İlginç Veya Unutamadığı Bir Anısı:

•Evliliğimin ilk günlerinde birgün onlara göre ben geç kalkmışım. Eşimin abisi bana gelin gelin sen hammışın pişmemişsin el kapısında daha önce düşmemişsin gelin dedi bu saate kadar yatmaz diye bağırdı. Ben bu olaydan sonra yatmaya bile korkar olmuştum.

•İsmet İnönü Cumhurbaşkanıydı. Trenle Ceyhan’dan geçeceği söylenmişti. Herkes istasyonda toplandı saatlerce trenin gelmesini bekledik. Nihayet tren geldi. Bize İnönü şimdi uyuyor, sizin için kaldıramayız diyerek bizi ordan kovdular.

•Menderesi hiç sevmem. Bizim herif çerçilik (seyyar tuhafiyecilik) yapardı. Bu geldi çerçiliği yasakladı, çok sıkıntılar çektik onun için sevmem.
Nasihat :

•Benim lafımı kim tutar? Onlar benden akıllı. Allah ne derse o olur.

• İyi insan iyi olur, iyilikten kötülük mü gelecek? İyi adam iyi olur her zaman.

• Büyüklerine hürmette kusur etmesinler, küçüklerini de sevsinler.

• Sigara, içki içmesinler daha iyi, kötü onlar. Kumar da oynamasınlar.

• Güzel ahlaklı yaşasınlar, iyi yaşamak iyidir.

• İbadetlerini yapsınlar ihmal etmesinler. Abdestlerini alsınlar, namazlarını kılsınlar, oruçlarını tutsunlar.

• Kötülükten uzak dursunlar.

Röportaj: Av. Alev Sezen